Światowy Dzień Radiologii

„Pandemia pokazała wielką rolę radiologii w walce o zdrowie i życie zakażonego pacjenta”

8 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Radiologii.  Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Dziś nie wyobrażamy sobie medycyny bez tej możliwości diagnostyki. Dokonał się ogromny postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka, co spowodowało przełom w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób. Radiologia stała się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny. 

To również moment, w którym zwracamy uwagę na rolę radiologii w walce z pandemią koronawirusa. Wiemy, że badania rentgenowskie, radiogram klatki piersiowej czy tomografia komputerowa są niezwykle ważnym elementem diagnostyki zakażonego pacjenta i oceny jego stanu zdrowia – podkreśla Ilona Warkocz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego nr 4  w Gliwicach.

Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy występowaniem charakterystycznych zmian w obrazach tomografii komputerowej klatki piersiowej z faktycznym zakażeniem SARS-CoV-2. Najczęstszymi objawami u pacjentów cierpiących z powodu COVID-19 są gorączka, kaszel oraz duszność, jednak u wielu zakażenie ma przebieg bezobjawowy lub o łagodnym przebiegu. W postaciach cięższych w płucach występują zmiany o typie zapalenia śródmiąższowego. W postaciach najcięższych dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, a następnie do niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Personel medyczny, pracując bezpośrednio z poddawanym badaniom pacjentem, musi zachować wszelkie środki ostrożności oraz stosować procedury epidemiologiczne. To praca w ogromnym stresie i napięciu, dodatkowo potęgowanym przez wysiłek fizyczny oraz zmęczenie – dodaje specjalistka. Dlatego niezmiernie ważne jest docenienie działań całych zespołów zakładów diagnostyki obrazowej właśnie w tym dniu, przekazanie życzeń zdrowia i siły by przetrwać ten najgorszy czas.  (Źródło: Szpital miejski)

Oglądaj „Flesza” o pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

https://youtu.be/Hs-kqgcFpAg

Kamery IMPERIUM

Reklama