Adam Neumann, prezydent Gliwic, skomentował piątkową decyzję premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, od jutra, 31 października, do poniedziałku 2 listopada, cmentarze mają być zamknięte (wyjątek: zaplanowane pogrzeby).
Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte – poinformował Mateusz Morawiecki. – Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie – stwierdził premier.
Dodatkowo zaapelował do seniorów, aby pozostali w domach przez najbliższe dwa tygodnie
Musimy przerwać ten łańcuch zarażeń – mówił na konferencji premier Morawiecki
Wieczorem na swoim profilu na portalu społecznościowych Adam Neumann ustosunkował się do ustaleń z konferencji prasowej. Czytamy między innymi o braku podstaw prawnych dla wprowadzenia tych decyzji, a także pośpiechu w jakim zostają one wdrażane.
– Kolejny raz rząd przekazuje niezwykle istotne dla ludzi, przedsiębiorców i samorządu informacje, nie w postaci wypracowanego i skonsultowanego, a przede wszystkim opublikowanego rozporządzenia, ale przez telewizyjną niezobowiązującą pogadankę.[…] Jeżeli rząd chciał zamknąć cmentarze, mógł o tym poinformować tydzień wcześniej, a nie w przeddzień – napisał Adam Neumann.
Prezydent Gliwic zwrócił także uwagę na koszty, które poniosły samorządy, aby przygotować się na najbliższe dni. Uwagę poświęcił przedsiębiorcom, którzy na zamknięciu cmentarzy stracą pieniądze.
– Przedsiębiorcy zajmujący się przycmentarnym handlem zaopatrzyli swoje stragany w kwiaty i znicze, miasto zmieniło organizację ruchu w okolicach cmentarzy, uruchomiliśmy specjalne, bezpłatne linie autobusowe, policja przygotowała się do kierowania wzmożonym ruchem samochodowym. Chcę jasno przedstawić swoje stanowisko: dopóki nie zostanie oficjalnie opublikowane rozporządzenie, nie mam podstawy prawnej do zamykania naszych gliwickich cmentarzy.
Po godz. 20:00 w Dzienniku Ustaw pod poz. 1917 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dodano paragraf 28a o brzmieniu: „Od dnia 31 października 2020 do dnia 2 listopada 2020 zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych.”
– W związku z tym przy wejściach na gliwickie cmentarze komunalne pojawią się informacje o zakazie wstępu na ich teren z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych. Jeszcze raz ubolewam nad zaskakującym wszystkich trybem wprowadzenia tego zakazu – skomentował rozporządzenie Adam Neumann, prezydent Gliwic.
Gliwicki sanepid poinformował w piątek 30 października o 146 nowych zakażeniach wśród mieszkańców Gliwic. Jest to niechlubny rekord w dotychczasowych statystykach.
Przypomnijmy, 16 października Kuria Diecezjalna w Gliwicach opublikowała wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa. Dokument podpisany przez biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego zawiera także punkt dotyczący zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych:
VII. Uroczystość Wszystkich Świętych
1) W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na okres przed Uroczystością i po niej.
2) W wielu parafiach funkcjonuje tradycja odprawiania w Uroczystość Wszystkich Świętych Mszy Świętych na cmentarzach. Uprasza się jednak duszpasterzy by w tym roku rozważyć rezygnację z tych Mszy, a wiernych zaprosić do udziału w Mszy Świętej w kościele oraz w nabożeństwach za zmarłych odprawianych w dniach następujących po uroczystości Wszystkich Świętych.
O pozostanie w domu, szczególnie w przypadku osób starszych, apelował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W specjalnym piśmie z 23 października podkreślił także, że obowiązek nawiedzenia grobów można wypełnić w dniach następujących po uroczystości Wszystkich Świętych.
“W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzającej 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach […] W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych przez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” – fragment Apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed Uroczystością Wszystkich Świętych.