Nie bądź obojętny. Każdej zimy z powodu wychłodzenia umiera kilkanaście osób

0
361

Drżenie mięśni, zaburzenia mowy i ruchu, utrata świadomości, zaburzenia rytmu serca, słabo wyczuwalny puls a w końcu śmierć. To kolejne stadia hipotermii. Co roku z powodu wychłodzenia organizmu ginie kilkanaście osób. W ubiegłym sezonie zimowym służby dyżurne odnotowały 371 interwencji z powodu przebywania bezdomnych na zewnątrz podczas minusowych temperatur. Z tego powodu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych.

Każdego roku w sezonie jesienno-zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

Bezdomni nie zważają na to, że większość pustostanów przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Najwięcej przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu odnotowano w rejonach: ulic, dróg, pustostanów i garaży. To te miejsca szczególnie patrolują policjanci i strażnicy miejscy. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie BEZDOMNOŚĆ. Z prośbą o pomoc można zgłaszać się również do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.