Kto finansuje szpital jednoimienny w Gliwicach?

0
683
Szpital

W połowie kwietnia marszałek województwa, Jakub Chełstowski ogłosił listę 27 szpitali, które otrzymają dofinansowanie warte ponad 100 mln, związane z nowym zadaniem – walką z koronawirusem. Żadna z gliwickich lecznic nie znalazła się w tym wykazie. Tymczasem kilka dni temu Szpital Miejski nr 4, a dokładniej budynek dawnego szpitala wojskowego został przemianowany na szpital jednoimienny, a zatem taki, do którego trafiają chorzy na COVID19. Kto za to płaci?

Kolejne miliony przekazujemy podmiotom medycznym w województwie śląskim na walkę z koronawirusem. 123 miliony złotych to znaczne środki, które wygospodarowaliśmy dzięki bardzo dobrej współpracy z Komisją Europejską, rządem premiera Mateusza Morawieckiego, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Dziękuję za to współdziałanie i życzliwość – mówił w kwietniu marszałek Jakub Chełstowski. – 27 beneficjentów będzie mogło skorzystać z tych funduszy i przeprowadzić niezbędne modernizacje, zakupić sprzęt i doposażenie. To potwierdzenie konsekwentnego działania władz województwa na rzecz służby zdrowia.

W gronie wspomnianych 27 beneficjentów nie znalazł się szpital w Gliwicach, przemianowany dziś na szpital jednoimienny.

Gliwice zawczasu przygotowały się do zadania, jakim jest zmiana szpitala w pole walki z koronawirusem. Już wcześniej z lecznicy wyprowadzone zostały poradnie, które tymczasowo znalazły swoje miejsce w budynku dawnego Domu Dziecka nr 2. W błyskawicznym tempie zmodernizowano pomieszczenia tak, aby mogły spełniać nowe zadania. Kto za to zapłacił? Jak wyjaśnia Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta miasta Gliwice, ciężar ten wzięło na siebie miasto.

Na adaptację dawnego domu dziecka na POZ i poradnie szpitalne w związku z przekształceniem Szpitala nr 4 w szpital jednoimienny miasto wydało 413 tys. zł. Kolejne wydatki poniesione w ostatnim czasie to m.in. 270 tys. zł na zakupy sprzętu dla Szpitala nr 4 (respiratory itp.), kolejne 470 tys. na ten cel zostanie wydane w maju. W ślad za decyzją o przekształceniu szpitala nie poszły dodatkowe środki finansowe – wyjaśnia rzecznik prezydenta. Dodaje przy tym, że 30 kwietnia miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w naborze nadzwyczajnym w ramach działania 10.1 “Infrastruktura ochrony zdrowia” RPO WSL. Zakres wniosku obejmuje zakup aparatu RTG, USG, łóżek do intensywnej terapii oraz sprzętu komputerowego na łączną kwotę 1 176 000 (w tym dofinansowanie UE – 999 600 zł). Planowane rozstrzygnięcie naboru to – czerwiec 2020.

Pytanie o to, czy Szpital Miejski nr 4 otrzyma pieniądze na leczenie chorych na COVID19 przesłaliśmy również do Urzędu Marszałkowskiego. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie, że gliwicka lecznica została wciągnięta na listę dofinansowanych placówek, która ogłoszona została w kwietniu, i otrzyma wnioskowane 999 600 zł. Co więcej, 400 tys. złotych otrzyma również Zakład Analityki i Biochemii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego i odczynników, które służą do wykonywania testów na obecność koronawirusa.

Rzecznik prasowy marszałka, Sławomir Gruszka uspokaja, że pieniądze trafią do gliwickich szpitali, prawdopodobnie w czerwcu. Jak dodaje, żaden ze szpitali z listy ogłoszonej w połowie kwietnia nie otrzymał jeszcze środków.