“Detektyw historii” z medalem 75-lecia Politechniki Śląskiej

0
415

Marian Jabłoński, nasz emerytowany redaktor, znany szerokiej publiczności jako “Detektyw historii”, został uhonorowany medalem 75-lecia Politechniki Śląskiej. “Za wybitny wkład w rozwój polskiej kultury, zgłębianie historii regionu i miasta oraz jej popularyzowanie” – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

Dedykację na dyplomie napisał Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk “Szanownemu Panu Marianowi Jabłońskiemu, niestrudzonemu tropicielowi historii Gliwic w 75. rocznicę utworzenia Politechniki Śląskiej“

Dla naszego “Detektywa” to nie pierwsza nagroda i wyróżnienie. W 2012 roku Marian Jabłoński został wybrany Gliwicjuszem. To plebiscyt “Nowin Gliwickich”, w którym zwycięzcę wybierają czytelnicy gliwickiej gazety. Na swoim koncie redaktor Jabłoński ma także honorową nagrodą Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, a w 2017 roku otrzymał Dyplomu Marszałka Województwa Śląskiego Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki. 

Przez długie lata udzielał się w Stowarzyszeniu “Gliwickie Metamorfozy”. Organizował wycieczki po Gliwicach i regionie. W latach 2015-2019 tworzył programy i felietony dla Telewizji Imperium. Największą popularność przysporzył mu program “Detektyw historii”, w którym redaktor Jabłoński zgłębiał dzieje naszego miasta. Wyjątkowi goście, ciekawe opowieści, dużo archiwalnych zdjęć, pocztówek oraz prawdziwa pasja prowadzącego to elementy, które złożyły się na sukces tego programu, który fanów ma nie tylko w Gliwicach, czy w Polsce, ale na całym świecie. Powtórki programu emitujemy na kanale Telewizji Imperium w każdy poniedziałek. W sierpniu 2019 roku nasz Detektyw przeszedł na zasłużoną emeryturę. Jest kochającym dziadkiem, wciąż zgłębia historię miasta i regionu. Prowadzi grupę na Facebooku “Fani Detektywa Historii”, skupiającą miłośników zagadek.