Superszpital w Gliwicach? Są takie plany! Minister Zdrowia “dla mnie obojętne, kto zostanie prezydentem”

Zamiast miejskiego uniwersytecki? Mowa o szpitalu – Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas wizyty w Gliwicach – zapowiedziała budowę nowej lecznicy. W porozumieniu ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym… i miastem Gliwice.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez sztab radnej i kandydatki na Prezydenta Gliwic, Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, i pomysłodawczyni przedsięwzięcia – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wspominał, że placówki medyczne wchodzące w skład uczelni to obiekty budowane w XIX wieku, te najmłodsze z kolei powstały w latach 80-tych ubiegłego wieku. “Pacjentom i studentom potrzebny jest nowoczesny obiekt” – stwierdził prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM w Katowicach.

Nowy szpital miałby nie tyle zastąpić co połączyć różne jednostki i interesy dla dobra pacjentów. Mówił o tym dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, Kanclerz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Budowa szpitala dla Gliwic to niewątpliwie jeden z gorętszych tematów ostatnich tygodni czy miesięcy. Ten miejski przypomnijmy miałby się mieścić w Ligocie Zabrskiej – przy ul. Kujawskiej i Ceglarskiej. W 14 lutego 2024 roku gliwicki magistrat podczas konferencji prasowej przedstawił oferty, które wpłynęły do postępowania przetargowego na wykonanie, budowę szpitala miejskiego. Władze miasta chciały budowę sfinansować z Krajowego Planu Odbudowy – to jak powiedziała Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podczas poniedziałkowego spotkania z mediami nie będzie możliwe.

– Środki z KPO, które możemy przeznaczyć, to jeśli chodzi o szpitale, możemy przeznaczyć je albo na kardiologię albo na onkologię, ewentualnie dużo mniejsze środki na opiekę długoterminową. Tam nie ma mowy o kompleksowej budowie szpitala. – tłumaczyła minister Leszczyna.

Jak wiemy urząd miasta ma inny pomysł na finansowanie swojego projektu – plany te zostaną niebawem upublicznione podczas konferencji prasowej w środę, 17 kwietnia. Tymczasem radna Katarzyna Kuczyńska-Budka , kandydatka na prezydenta Gliwic, która zainicjowała pomysł budowy szpitala uniwersyteckiego, zapytana o ewentualne wykorzystanie pomysłu obecnie urzędującej ekipy odpowiedziała tak:

– Pierwsze analizy wskazują, że jest możliwe wykorzystanie tego miejsca. Tu trzeba usiąść do stołu i obojętnie kto to będzie robił, czy to będę robiła ja, czy mój kontrkandydat. Taka szansa, jak nam się zdarzyła, jest szansą jedną na milion – powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna i kandydatka na Prezydenta Gliwic.

Minister zdrowia zapowiedziała, że niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w Gliwicach temat budowy nowego szpitala uniwersyteckiego na terenie naszego miasta będzie kontynuowany.

Superszpital – koncepcja budowy nowoczesnego szpitala na terenie Gliwic z udziałem Ministerstwa Zdrowia, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i miasta Gliwice

Nowy uniwersytecki szpital według wstępnych wyliczeń to koszt około 2 miliardów złotych. Ramy czasowe – to dwa lata na projektowanie i część administracyjną – w tym przetargi realizacja to kolejne 4 lata. W tym super szpitalu miałoby się pojawić od 700 do 850 łóżek. Poza Ligotą Zabrską pod uwagę brana jest jeszcze jedna lokalizacja.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama