Rok 2020 w liczbach. Jak pandemia wpłynęła na statystyki?

0
244
Photo by cottonbro from Pexels

W 2020 roku na świat w Gliwicach przyszło 3038 dzieci – o ponad pół tysiąca więcej niż w 2019 roku. Tak wynika z najnowszych informacji Urzędu Stanu Cywilnego.

Urodzenia w Gliwicach w 2020 roku

Wśród noworodków pojawiło się 1540 dziewczynek i 1498 chłopców. Najpopularniejsze imiona w 2020 roku to Michał i Anna – każde z nich wybierane było ponad 130 razy. Wśród najrzadszych odnotowano m.in. Jonasza i Judytę.

Jeśli przyjrzymy się danym gliwickiego Urzędu Stanu Cywilnego w dłuższej perspektywie – od 2015 roku – to okazuje się, że liczba zarejestrowanych urodzeń wzrosła o prawie 1000. W całym tym okresie chłopcom najchętniej nadawano imiona: Jakub, Szymon, Wojciech i Filip, a dziewczynkom – Zuzanna, Hanna, Julia, Maja i Alicja. Co szóste dziecko pochodziło z wolnego związku, co odzwierciedla tendencje ogólnopolskie.

Śluby w Gliwicach w 2020 roku

Biorąc pod uwagę statystyki od połowy minionej dekady, najwięcej małżeństw zawarto w 2015 roku – 1034, a najmniej w 2020 roku – 634. Wyraźny spadek liczby ślubów odnotowano w ubiegłym roku – udzielono ich o ponad 300 mniej niż w 2019 roku. Na taką sytuację bez wątpienia wpływ miała pandemia koronawirusa.

Gliwicki Urząd Stanu Cywilnego działał w tym trudnym czasie nieprzerwanie, w minionym roku udzielał ślubów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, a liczba ceremonii cywilnych utrzymała się na niewiele niższym niż dotychczasowym poziomie. Mniej zarejestrowano natomiast ceremonii konkordatowych, być może częściowo z powodu ograniczeń dotyczących zgromadzeń i zwyczajowych uroczystości weselnych.  

Wśród par, które zawierały w ostatnich sześciu latach małżeństwa w Gliwicach byli jak zawsze m.in. obcokrajowcy – na nową drogę życia wkraczali w naszym mieście najczęściej obywatele Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch.

Z kolei wśród tych, którym nie udało się w zgodzie przejść przez życie najkrótszy staż małżeński posiadała para, która rozwiodła się w Gliwicach po niespełna roku od ślubu, a najdłuższy para, która rozeszła się po ponad 50 latach. Liczba rozwodów utrzymywała się przez pięć lat na poziomie około 370 – 420 rocznie, w ubiegłym roku zmniejszyła się do 338.

W 2020 roku odnotowano w Gliwicach większą liczbę zgonów – w porównaniu z 2019 rokiem zarejestrowano ich o ponad tysiąc więcej, do czego również przyczyniła się pandemia. Zebrane statystyki USC obrazują nie tylko informacje o osobach zameldowanych w Gliwicach, ale o wydarzeniach (urodzeniach, ślubach, rozwodach, zgonach) na terenie miasta. [źródło: UM Gliwice]

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.