Premier Tusk z wizytą w Gliwicach. Język śląski, mieszkania od SRK za 5% wartości… Jakie tematy poruszył Szef Rządu?

We czwartek, 4 kwietnia, Gliwice odwiedził premier Polski Donald Tusk. Podczas konferencji prasowej Szef Rządu, a zarazem przewodniczący Platformy Obywatelskiej, oficjalnie udzielił poparcia Katarzynie Kuczyńskiej-Budce, kandydatce na prezydenta Gliwic z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wydarzenie z udziałem kandydatów na radnych z KWW Koalicji Obywatelskiej odbyło się w budynku Politechniki Śląskiej, dawnym Kinie X, przy ul. Marcina Strzody.

Podczas wystąpienia Premier Tusk poruszył tematy związane ze Śląskiem i Gliwicami. Szef rządu wspomniał o języku śląskim, który miałby wkrótce zaistnieć jako przedmiot szkolny.

– Mogę z satysfakcją powiedzieć, że mamy już dziś decyzje o języku śląskim, który jest w tym regionie żywy. Jako Kaszub mogę powiedzieć, że rolą państwa powinno być i jest wspieranie działań, które mają na celu zachowanie czegoś, co mogłoby raczej zaginąć.

Donald Tusk wspomniał także o gliwickim węźle gordyjskim rodem z Sośnicy, czyli o sytuacji z blokami mieszkalnymi należącymi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Premier zapewnił, że i na tę zawiłą sytuację znajdzie się lekarstwo, a mieszkańcy będą mogli wykupić od SRK swoje lokale w atrakcyjnej cenie za 5% wartości mieszkania.

Więcej na ten temat w programie 100% Gliwic, premiera we czwartek, 4 kwietnia, o godz. 16:00.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama