Pamiątkowa kapliczka z figurą św. Barbary została odnowiona

Pamiątkowa kapliczka z figurą św. Barbary, która stoi przy nieczynnym już polu Wschód KWK Sośnica przy ulicy Sikorskiego, została odrestaurowana. Nowy wygląd tego niewielkiego obiektu, to efekt współdziałania dyrekcji kopalni, związków zawodowych i zarządów kilku firm.

Na specjalne zamówienie została wykonana nowa rzeźba, ponieważ oryginalna, stuletnia figura świętej znajduje się w parafii św. Jacka w Sośnicy. Na Polu Wschód, gdzie stoi kapliczka, wybudowano centrum logistyczno-magazynowe, które 30 stycznia rozpoczęło realizację dostaw. Warto przypomnieć, że ponad 100 lat temu, w 1917 roku, wydobyto w tym miejscu pierwszą tonę węgla. O eksploatacji prowadzonej w tym rejonie przypomniano na tablicy umieszczonej w gablocie.

W 1997 roku, gdy na Polu Wschód zostały zakończone prace górnicze, w ceglanym murze zbudowano nową kapliczkę, w której umieszczono figurę św. Barbary. Gdy teren zmienił właściciela, kapliczką i figurą przez lata opiekowali się mieszkańcy.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama