W piątek otwarcie południowej obwodnicy miasta [VIDEO]

0
826

Kolejny odcinek obwodnicy, tym razem południowej jest gotowy. W najbliższych dniach, zostanie oddany do ruchu. Inwestycja zakładała nie tylko budowę południowej części obwodnicy miasta, ale także przebudowę i rozbudowę układu drogowego pomiędzy ulicami Bojkowską i Pszczyńską.

Odcinek południowej obwodnicy otwarty w piątek o godz. 10:00 – potwierdziła w rozmowie z TV Imperium, rzeczniczka ZDM-u, Jadwiga Stiborska-Jagiełło.

Odcinek południowej obwodnicy z drona [fot. Angello Janczyszyn]:

[Best_Wordpress_Gallery id=”16″ gal_title=”Południowa obwodnica Gliwic – odcinek pomiędzy ulicami Bojkowską i Pszczyńską”]

W ramach realizacji prac wybudowany został 700-metrowy łącznik ul. Bojkowskiej z ul. Okrężną. Kolejnym etapem prac była przebudowa południowej części ul. Okrężnej na odcinku ok. 500 metrów. Docelowo odcinek południowej obwodnicy łączący ul. Bojkowską z ul. Pszczyńską (węzeł autostradowy) Gliwic liczy prawie 2 km. Składa się z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę).

Droga jest oświetlona, a wzdłuż niej stanęły tablice zmiennej treści,  na których wyświetlane są informacje o ewentualnych utrudnieniach, czy warunkach atmosferycznych. Poza odcinkiem jezdni, w ramach inwestycji, wybudowano chodniki umożliwiające bezpieczną komunikację pieszych, drogę rowerową oraz dwie zatoki autobusowe.
Odcinek południowej obwodnicy miasta umożliwi kolejny etap wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta, dogodniej połączy z węzłem autostradowym, a także zapewni lepszy dojazd do rozbudowujących się firm logistycznych znajdujących się w rejonie węzła autostradowego Gliwice Sośnica.

Koszt odcinka obwodnicy południowej wyniósł nieco ponad 57 mln zł. Dofinansowanie do budowy uzyskano z dwóch źródeł: Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 11 mln 600 tys. zł,  a także z Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości blisko 9 mln 800 tys. zł.

Przy okazji realizacji inwestycji, nie mogło zabraknąć nowych nasadzeń. Wzdłuż obwodnicy południowej rośnie już 120 drzew. Niewątpliwym faworytem, ze względu na ilość, jest Klon pospolity i Jarząb szwedzki. Nie zabrakło także Lip drobnolistnych. Całości dopełniły nasadzenia krzewów, w sumie 329 sztuk. Wśród nich znalazły się: Tawuła japońska, Dereń biały i Rokitnik zwyczajny. Miasto realizuje również inwestycje związane z budową odcinka obwodnicy zachodniej od ul.  Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Zgodnie z obowiązująca umową termin jego oddania do użytkowania przypadłby w III kwartale 2022 roku. Tymczasem jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej dla odcinka obwodnicy południowej od ul. Bojkowskiej do ul. Rybnickiej. Wszystko wskazuje na to, że zakończenie budowy całej obwodnicy będzie możliwe do 2025 r. [źródło: ZDM Gliwice]

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.