Nowy komendant Straży Pożarnej. Stanowisko objął st. bryg. Marian Matejczyk

We wtorek, 23 kwietnia, w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach przy ul. Wrocławskiej 1, odbyła się uroczystość z okazji objęcia obowiązków Komendanta w Komendzie Miejskiej PSP przez st. bryg. Mariana Matejczyka. Od marca 2024 roku, pełnił on obowiązki Komendanta PSP, zastępując na stanowisku st. bryg. Romana Klechę, który po 5 latach przeszedł do Komendy Wojewódzkiej.

Na wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, w tym z powiatu gliwickiego, jednostek miejskich, innych służb oraz media. Telewizja IMPERIUM transmitowała uroczystość na swojej antenie.

Na stanowisko Komendanta PSP w Gliwicach st. bryg. Mariana Matejczyka mianował poprzedni Komendant, obecnie Zastępca Śląskiego Komendanta PSP, st. bryg. Roman Klecha.

Sylwetka nowego Komendanta PSP w Gliwicach – st. bryg. Mariana Matejczyka – za https://www.gov.pl/web/kmpsp-gliwice/st-bryg-mgr-inz-marian-matejczyk

“Służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1993 r. jako słuchacz – podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Systematycznie podnosił swoje kwalifikacje kończąc w 1997 roku studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej otrzymując tytuł inżyniera pożarnictwa. Następnie w 2006 roku uzyskał tytuł magistra na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Częstochowskiej, a w 2012 roku ukończył studia podyplomowe w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach w zakresie Akademii Przywództwa.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej skierowany został do pełnienia służby w Komendzie Rejonowej PSP w Gliwicach na stanowisko Dowódcy sekcji Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Gliwicach. Od początku związany był ze służbą w tejże Komendzie, awansując na kolejne stanowiska w hierarchii zawodowej, aż do objęcia w 2003 roku stanowiska Zastępcy Naczelnika Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego, z którego to został powołany z dniem 1 maja 2008 roku na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP. Z dniem 23 lutego 2024 roku Śląski Komendant Wojewódzki PSP powierzył st. bryg. Marianowi Matejczykowi pełnienie obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach.

Odznaczony i wyróżniony m. in.: Brązowym Medalem za „Zasługi dla Pożarnictwa” – 2004; Srebrnym Medalem za „Zasługi dla Pożarnictwa” – 2008; Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 2009; Medalem Brązowym za „Długoletnią Służbę” – 2014, Dyplomem Komendanta Głównego PSP – 2020, Srebną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” – 2022.”

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama