Zatańczą, aby pokazać swój sprzeciw wobec przemocy

0
320
Zdjęcie autorstwa Anete Lusina z Pexels

W niedzielę, 14 lutego, w Walentynki wraz z kobietami z ponad 200 krajów i z ponad 30 polskich miast po raz ósmy na świecie i w Polsce, a w Gliwicach po raz pierwszy od 7 lat, wszyscy chętni zatańczą w ramach akcji One Billion Rising. Warto ubrać się na różowo albo zielono i zawczasu przećwiczyć układ do piosenki “Break the chain”. Kolor różowy to od początku kolor akcji “One Billion Rising”, w tym roku dodatkowo pojawia się kolor zielony, który jak tłumaczą organizatorki symbolizuje ekofeminizm oraz niedawne zwycięstwo Argentynek w walce o prawo do decydowania o własnym życiu i ciele.

“Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste.” – czytamy w opisie wydarzenia.

Tegorocznym tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard jest kwestia zgody na kontakty intymne. Szacuje się, że ponad 11% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

Miejsce akcji – lokalizacja parkietu – gliwicki Rynek. Początek godzina 10:00.

Tak przebiegała akcja „One Billion Rising” w Gliwicach w 2016 roku:

Nazywam się Miliard (en. One Billion Rising) to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez amerykańską pisarkę, Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.