Zamiast smutnej ściany “budujący” mural dla pacjentów gliwickiej onkologii

0
1578

Fundacja “Oko w oko z rakiem” z Katowic wspólnie z Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach zapraszają do udziału w konkursie. Jest on kierowany do studentów i absolwentów uczelni plastycznych, artystycznych projektowych oraz artystów tworzących murale. Celem konkursu na projekt i wykonanie muralu jest wyłonienie projektu muralu, który zostanie zrealizowany przez laureata na ścianie zewnętrznej budynku zlokalizowanego w Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przy ulicy Wybrzeża Armii Krajowej 15. Konkurs ma charakter otwarty, jednoetapowy i ogólnopolski.

– Pomysł na mural powstał już 3 lata temu. Wtedy jeszcze fundacji nie było. Od 2016 jestem pacjentką instytutu gliwickiego – mówi Justyna Dec, Prezes Fundacji Oko w Oko z Rakiem – Nie ukrywam, że jeżdżąc tam na badania, operacje, wizyty, przybijały mnie te białe ściany. Po przejściu jednego z etapów leczenia, założyłam fundację i rozpoczęliśmy różne działania.

Pod koniec roku 2019 pani Justyna złożyła prośbę do dyrektora o możliwość współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii odnośnie ogłoszenia konkursu na projekt muralu. Z powodu pandemii realizacja tego projektu przeciągła się i dopiero pod koniec 2020 r. ogłoszono konkurs na projekt mural pt. “Chwila dla Sztuki…” w oparciu o słowa klucz: WYTRWAŁOŚĆ, ZWYCIĘSTWO, SIŁA, EMPATIA, WSPARCIE. Ściana znajduje się przy ul. Wybrzeża Armii Krajowej 15 w NIO-PIB Gliwice. Wysokość ściany: 16,40 m, szerokość: 9,4 m. Ściana posiada rowki, które zostaną zatynkowane.

fot. Fundacja Oko w oko z rakiem

– Osobiście liczę na to, że przyjeżdżający tam pacjent pierwszy raz odniesie lepsze wrażenia, niż kiedy ja rozpoczęłam leczenie.  Chcielibyśmy, aby rysunek muralu, choć na chwilę oderwał przebywających tam pacjentów i ich rodziny od tematu leczenia. Zależy nam, aby dało to pozytywne odczucia – dodaje Justyna Dec z Fundacji Oko w Oko z Rakiem.

Swoje prace można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku. Szczegóły konkursu na stronie Fundacji.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.