Kwesta pierwszolistopadowa dobiegła końca. Ile udało się uzbierać na rzecz gliwickiego Hospicjum?

0
856
fot. Zdzisław Daniec

Kwesta Pierwszolistopadowa 2020 prowadzona na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach dobiegła końca. Nie na cmentarzach, a w Internecie. Dzięki hojności internautów udało się zebrać 18 820 złotych. To realna pomoc mówią przedstawiciele placówki.

– To wielkie wsparcie dla hospicjum. Liczy się każda złotówka, bo cel, na który zbieramy pieniądze, jest ważny. Od lat nasze Kwesty przynosiły coraz większe wpłaty, jednak tym razem nie mięliśmy żadnych oczekiwań – czytamy w poście zamieszczonym na fanpage’u Hospicjum – Podczas Kwesty 2020 nie liczył się wynik finansowy, priorytetem było bezpieczeństwo zarówno naszych wolontariuszy, jak i darczyńców. Dlatego początkowo planowaliśmy tradycyjną Kwestę z udziałem jedynie pełnoletnich wolontariuszy. Następnie Zarząd Stowarzyszenia wycofał się również z tego pomysłu i jeszcze przed informacją o zamknięciu cmentarzy przenieśliśmy naszą Kwestę do Internetu. Zebrane podczas Kwesty środki wspomogą codzienną działalność placówki, ale też modernizację hospicjum, której efektem będzie zdecydowana poprawa jakości życia pacjentów.

W 2019 roku udało się uzbierać 245.603,42 zł. Poza tradycyjną Kwestą uruchomiono zbiórkę w Internecie na stronie www.pomagam.pl pod nazwą „Wsparcie działalności Hospicjum”. Zebrane środki zostaną przekazane na rozbudowę i modernizację hospicjum. Można też przekazać swój 1% podatku albo zakupić okolicznościowy kalendarz.

Jak przebiega rozbudowa Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach? (fotografie dzięki uprzejmości Zdzisława Dańca, stan zaawansowania prac listopad 2020)

[Best_Wordpress_Gallery id=”35″ gal_title=”Hospicjum”]

Rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku, kiedy na plac Hospicjum wjechały pierwsze maszyny budowlane. Jednak przygotowanie do tego by „wbić pierwszą łopatę” rozpoczęły się dużo wcześniej. Do tej pory nasze Hospicjum znajdowało się w starym (choć wyremontowanym) budynku, który był adaptowany do potrzeb prowadzenia działalności leczniczej, a zatem do tego by korzystały z niego osoby chore i niepełnosprawne. Rodziło to wiele trudności zarówno dla samych pacjentów, jak i dla personelu. Oddział był położony na trzech kondygnacjach, co łączyło się z koniecznością przemieszczania się po schodach. Poradnia Opieki Paliatywnej również nie miała komfortowego wejścia dla pacjentów. Wszystkie te bariery architektoniczne oraz to, że nieustannie przybywa nam pacjentów spowodowały, że obecny budynek przestał być funkcjonalny.

W TEN SPOSÓB STANĘLIŚMY PRZED KONIECZNOŚCIĄ ROZBUDOWY, KTÓREJ GŁÓWNYM CELEM BYŁO TO, BY PRZEBYWAJĄCY POD NASZĄ OPIEKĄ CHORZY CZULI SIĘ KOMFORTOWO. ZOSTAŁ DLA NAS OPRACOWANY PROJEKT, W KTÓRYM KAŻDA SALA CHORYCH BĘDZIE JAK POKÓJ. BĘDĄ TO POKOJE 1 LUB 2 OSOBOWE. NA KONDYGNACJI, NA KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ ODDZIAŁ JEST RÓWNIEŻ ZLOKALIZOWANA KAPLICA ORAZ ŚWIETLICA.

Gabinety lekarskie, zabiegowe oraz gabinet psychologa będą zapewniały przyjazne i intymne warunki do prowadzenia leczenia. Hospicjum zyska salę do rehabilitacji, co jest bardzo ważne dla zachowania sprawności pacjentów. Generalnie całe otoczenie w jakim znajdzie się pacjent będzie przestronne, jasno oznakowane i przyjazne dla osób starszych, niepełnosprawnych. Dodatkowo pojawi się sala wykładowa, w której będziemy szkolić przyszłych lekarzy opieki paliatywnej oraz pielęgniarki i fizjoterapeutów. Z kolei w części biurowej zlokalizowana będzie administracja Hospicjum i centrum naszego wolontariatu.

Obecnie gotowa jest bryła trzeciego budynku, który połączył dwa istniejące. Ukończone są również pomieszczenia Poradni na parterze budynku. Teraz rozpocznie się kolejny etap inwestycji: montaż wszelkich instalacji i podłączanie do sieci ciepłowniczej. Kolejne etapy to termomodernizacja budynku, ukończenie i wyposażenie Stacjonarnego Oddziału Opieki Paliatywnej. A w ostatnim etapie ukończenie kondygnacji, w której będą mieściły się pomieszczenia biurowe, czyli cała administracja Hospicjum wraz z Centrum Wolontariatu. Gdy budynek zostanie ukończony w całości będziemy mogli zająć się tym co wokół niego, czyli parkingiem i ogrodem. Jest to znacznie mniejsza inwestycja, ale równie ważna dla naszych pacjentów, ich rodzin i samego personelu. Zawsze, gdy tylko pogoda na to pozwalała pacjenci chętnie korzystali z możliwości wyjścia na zewnątrz. Pozwala to choć na chwilę zapomnieć o codziennej rutynie związanej z chorobą i leczeniem.

Inwestycja będzie kosztować około 9 mln zł. Część środków udało się już pozyskać, m.in. dzięki zaangażowaniu miasta Gliwice, które dotychczas wsparło nas kwotą ponad miliona złotych, w ubiegłym roku wsparło nas także miasto Zabrze i Knurów. Rozbudowa Hospicjum finansowana jest z darowizn, w tym z odliczenia 1% podatku dochodowego, oraz darowizn zarówno od fundacji, firm jak i od osób prywatnych. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2021 roku.

POMIMO WIELU TRUDNOŚCI BUDOWA TRWA I REALIZUJEMY KOLEJNE JEJ ETAPY. MAMY NADZIEJĘ NA UKOŃCZENIE INWESTYCJI W TERMINIE, CHOĆ NIE UKRYWAMY, ŻE OSTATECZNY TERMIN ZALEŻEĆ BĘDZIE OD ŚRODKÓW FINANSOWYCH KTÓRYMI BĘDZIEMY DYSPONOWAĆ.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.