8 zasad bezpieczeństwa w sieci. Ekspert radzi

0
275
Zdjęcie autorstwa Max DeRoin z Pexels

9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież.

O kilka rad dotyczących bezpieczeństwa w sieci poprosiliśmy dr. Artura Strzeleckiego z Katedra Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

Do ważnych zasad, o których należy pamiętać korzystając z Internetu, chcąc zachować bezpieczeństwo, należą m.in.:

  1. Unikaj korzystania z otwartych sieci WiFi – nie wiadomo, czy ktoś ich nie podsłuchuje i w ten sposób może uzyskać dostęp do danych w Twoim urządzeniu.
  2. Używaj różnych haseł do różnych spraw, takich jak korzystanie z bankowości elektronicznej, z poczty elektronicznej, z mediów społecznościowych i sklepów internetowych. Korzystaj z programu do zarządzania hasłami. Nie musisz ich wszystkich pamiętać. Taki program pomoże też przygotować nowe bezpieczne hasło.
  3. Korzystaj z programów antywirusowych na komputerze i dbaj o ich aktualną wersję.
  4. Programy i aplikacje na smartfony pobieraj tylko z oficjalnych sklepów i dbaj, aby zawsze je aktualizować do najnowszej wersji. Gdy w programie autorzy wykryją lukę bezpieczeństwa, to udostępniają jego nowszą wersję, która tej luki już nie zawiera.
  5. Dokonując zakupów w internecie sprawdź, czy strona, z której korzystasz, posiada certyfikat bezpieczeństwa wydany dla tej strony. Zazwyczaj trzeba kliknąć w ikonę kłódki w pasku adresu strony internetowej.
  6. Nie otwieraj załączników ani nie klikaj w linki umieszczone w poczcie elektronicznej od nadawców, których tożsamości nie znasz. Takie przesyłki zazwyczaj zawierają wirusy komputerowe lub prowadzą do stron wyłudzających dane osobowe.
  7. Zachowaj czujność, gdy otrzymasz SMS po zakupach w sklepie internetowym z prośbą o dopłatę brakującej kwoty i linkiem do płatności. Zazwyczaj jest to próba wyłudzenia danych.
  8. Zadbaj o bezpieczne korzystanie z Internetu swoich dzieci. Zainstaluj program, który będzie je chronił przed niebezpieczną treścią i nie zostawiaj dziecka sam na sam ze smartfonem / tabletem / Internetem. [źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach]

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.