W fałszywym reportażu wykorzystali logo ogólnopolskiej stacji i głos naszej reporterki. Satyryczny profil Rady Dzielnicy antyreklamą Łabęd

0
569

Od kilku dni po Facebooku krąży rzekomy fragment programu Uwaga, stacji TVN, poświęcony gliwickiej dzielnicy Łabędy. A konkretnie – patologicznym sytuacjom z udziałem seniorów. W rzekomym reportażu nie zabrakło dramatycznej muzyki i szokujących wyznań anonimowego informatora, charakterystycznych dla programów interwencyjnych. Pojawiły się w nim też niezgrabne fotomontaże nagich seniorów. Co ciekawe – dziennikarka, która zadaje pytania w materiale to nasza redakcyjna koleżanka. Jak sama twierdzi – nie miała pojęcia, że wzięła w nim udział.

Telewizja Imperium i stacja TVN to jednak niejedyne media, które autor filmu wykorzystał w swoim dziele. Jeszcze we wrześniu o sprawie fałszywej strony Rady Dzielnicy, na której pojawił się film napisał portal 24gliwice. Screen artykułu – mimo, że dotyczył zupełnie innej sprawy – posłużył do uwiarygodnienia jednej z przedstawionych historii.

Rada Dzielnicy Łabędy, która wypowiedziała się we wspomnianym materiale, tym razem odmówiła komentarza. Zdaniem radnych – nagłaśnianie sprawy, tylko nakręca twórców fałszywej strony.

Ci nie poprzestają jednak w działaniach. I choć rzekomy reportaż już w pierwszej chwili budzi zastrzeżenia, to niektórzy gliwiczanie dali się jednak zwieść amatorsko wklejonemu logu ogólnopolskiej stacji.

Możliwe, że i Państwo nieświadomie obserwujecie na Facebooku fałszywą stronę Rady Dzielnicy Łabędy. O pomyłkę nie trudno, ponieważ na pierwszy rzut oka strony wyglądają niemal identycznie. Pierwszą zauważalną różnicą jest inaczej skadrowane zdjęcie w tle. Kiedy dokładnie przyjrzymy się nazwie strony zauważymy też, że w słowie “Łabędy” brakuje litery “y”.

Sami jej twórcy w rozmowie z portalem 24gliwice przyznali, że fanpage nie ma na celu nikogo urazić, a jedynie w zabawny sposób pokazać, że młodzi mieszkańcy Łabęd czują się pomijani, ponieważ wiele dzielnicowych inwestycji kierowanych jest właśnie do seniorów. Pytanie, na ile jest to faktyczny manifest, a na ile zwyczajny trolling?

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.