To jest jedna z największych wystaw, jakie Muzeum w Gliwicach kiedykolwiek organizowało

0
489

Celem wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” jest ukazanie zjawiska polityczno-artystycznego, jakim był niezależny ruch wystawienniczy, tworzony w latach 80. w ramach inicjatyw Komitetu Kultury Niezależnej.

W murach gliwickiego Teatru Victoria prezentujemy twórczość artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u. Pretekstem do pokazania tej wystawy jest przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz trwające od 2018 roku obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kontekście tych jubileuszy, ekspozycja „Oazy wolności” prezentuje 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności. Bojkotując państwowe instytucje kultury plastycy szukali alternatywnych miejsc wystawienniczych, w których można było manifestować niezależną postawę polityczną i artystyczną. Takimi „oazami wolności” były prywatne pracownie, mieszkania, a przede wszystkim kościoły. Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Boruta, malarz i filozof.

Marian Kępiński – Sacrum – 1984r., olej na płótnie. 46,5×74 cm, wł. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

”To jest jedna z największych wystaw, jakie Muzeum w Gliwicach kiedykolwiek organizowało”. – mówi Ewa Chudyba, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum w Gliwicach

Aldona Mickiewicz – Wybebeszona – 1987 olej na płótnie 85x135cm

Wystawa dostępna będzie dla publiczności od wtorku, 23 czerwca do niedzieli 4 października 2020 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać ją można od wtorku do soboty w godz.11.00 – 17.00.

Jacek Rykała – Warszawa – 1986, olej+kolaż, wym. 89x217cm.

Zamiast wernisażu zapraszamy do obejrzenia rozmowy dyrektora Muzeum w Gliwicach Grzegorza Krawczyka z kuratorem wystawy – Tadeuszem Borutą. Zapis rozmowy dostępny będzie na muzealnym kanale serwisu You Tube od 23 czerwca.

Patronem medialnym wystawy jest Telewizja Imperium

Plakat Wystawy