SZACH MAT: Gliwciccy szachiści siódmą szachową siłą w Polsce

Kapitan drużyny seniorów i trener klubowy, arcymistrz Tomasz Warakomski oraz Maciej Smolewski, dyrektor marketingu i komunikacji klubu Akademia Szachowa Gliwice, która jest siódmą szachową siłą w Polsce byli gośćmi programu Radio IMPERIUM.

W niedzielę 11 września dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022, w których brała udział Akademia Szachowa Gliwice. Drużyna z naszego miasta odniosła cztery zwycięstwa, zremisowała jeden mecz, a także zanotowała cztery porażki. Ostatecznie dało jej to siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej.

Do rozgrywek Ekstraligowych Akademia przystępowała jako beniaminek. Szansę gry w najwyższej szachowej lidze rozgrywkowej uzyskali w większości zawodnicy, którzy przed rokiem w przekonującym stylu wygrali turniej I-ligowy i wywalczyli awans do Ekstraligi.

– W tym roku polska Ekstraliga była jedną z najsilniejszych lig na świecie, znajdując się w top 3 pod względem rankingu zawodników i liczby Arcymistrzów w drużynach. Będąc świadomi prestiżu tej imprezy, postanowiliśmy w tym roku wzmocnić naszą drużynę o zawodnika top 100 światowej listy rankingowej – ukraińskiego arcymistrza Antona Korobova. Mimo tego transferu, sytuacja nadal nie wyglądała prosto, gdyż rankingowo byliśmy sklasyfikowani jako 8 drużyna ligi – powiedział Arcymistrz Tomasz Warakomski, kapitan gliwickiej drużyny.

Celem minimum postawionym przed Akademią było utrzymanie się w Ekstralidze. Po cichu gliwiczanie liczyli także na znalezienie się w pierwszej szóstce tabeli. Do zrealizowania obu założeń zabrakło naprawdę niewiele. Akademia wywalczyła spokojne utrzymanie, ale ostatecznie zajęła siódme miejsce w tabeli. Do zajęcia nieco wyższej lokaty zabrakło pół małego punktu w meczu ostatniej kolejki. Zakończone rozgrywki w gliwickim klubie szachowym oceniane są pozytywnie. Drużyna nie musiała drżeć do końca o swój ligowy byt, a zawodnicy, rywalizując w najsilniejszej w historii pod kątem średniego rankingu drużyn Ekstralidze, zaprezentowali ambicję i wolę walki z najsilniejszymi.

– Całościowo nasz występ w Ekstralidze mogę uznać jako udany, ponieważ podzieliliśmy miejsca 5–7, co dało nam wyższe miejsce niż na liście startowej. Było to możliwe dzięki waleczności naszej drużyny, gdzie mecze często decydowały się w ostatnich partiach. Jestem przekonany, że przy lepszej dyspozycji naszych zawodników mogliśmy walczyć również o wyższe cele. W następnym roku planujemy jeszcze bardziej wzmocnić nasz skład. Mam nadzieję, że zawalczymy wówczas o wyższe lokaty – zakończył Arcymistrz Tomasz Warakomski.

11 września był ostatnim dniem Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach. W ten dzień odbyła się ostatnia, 9. runda, a także oficjalne zakończenie turnieju. Mistrzem Polski została drużyna Klubu Szachowego Polonia Wrocław, srebrny medal przypadł reprezentantom Klubu Szachowego Dwie Wieże Kraków, a brąz wywalczyli szachiści z drużyny Wasko Hetman GKS Katowice.

Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022 Akademia Szachowa Gliwice wystąpiła w następującym składzie:

  1. Arcymistrz Anton Korobov
  2. Arcymistrz Jacek Tomczak
  3. Arcymistrz Tomas Laurusas
  4. Arcymistrz Tomasz Warakomski
  5. Arcymistrz Toms Kantans
  6. Arcymistrzyni Anna Warakomska
Listen to “EKSPERCI I PASJONACI: Akademia Szachowa Gliwice:” on Spreaker.

Kamery IMPERIUM

Reklama