Święto konstytucji, ale i rocznica III powstania

0
413

“Święto Narodowe Trzeciego Maja” kojarzy się wszystkim jednoznacznie – z uchwaleniem konstytucji. Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku nie będzie hucznych defilad na placu Krakowskim.  Ta data ma także inną historię w nocy z 2 na 3 maja 1921 wybuchło III Powstanie Śląskie. W tym roku mija 100 lat od tego wydarzenia i to na nim skupią się skromne obchody zorganizowane przez Muzeum Miejskie w Gliwicach

Z okazji 100 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego przygotowana została również tablica informacyjna poświęcona Franzowi Honiokowi, uczestnikowi III powstania śląskiego

Delegacja Muzeum w Gliwicach wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta Gliwice, pocztem sztandarowym Hufca Ziemi Gliwickiej ZHP oraz innymi organizacjami złoży kwiaty na mogiłach powstańców śląskich w Gliwicach, a także pod pomnikiem ku czci poległych w okresie powstań i plebiscytu żołnierzy francuskich.

Pandemia koronawirusa zakłóciła huczne obchody 100 lecia powstań śląskich. Mimo to w wielu miastach województwa śląskiego i opolskiego organizowane są mniejsze wydarzenia.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.