Radiostacja i palmiarnia zaświecą się niebiesko, a fauny otrzymają nowe wdzianka. Światowy Dzień Cukrzycy po gliwicku

0
681

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przypadającego jak co roku w dniu 14 listopada gliwickie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą zaprasza wszystkich gliwiczan na prozdrowotny spacer, w czasie którego będzie można zobaczyć nasze Tańczące Fauny ubrane na niebiesko a także gliwicką Palmiarnię oraz Radiostację podświetlone w tym kolorze.

Niebieski okrąg to symbol Światowego Dnia Cukrzycy i właśnie w tym dniu w sposób szczególny na całym świecie mówi się o problemie nazywanym niezakaźną epidemią XXI wieku. Na świecie na cukrzycę choruje prawie 500 milionów ludzi, a w Polsce liczba chorych sięga 3 milionów.

– W tym roku osoby zmagające się na co dzień z chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą są w szczególnie trudnej sytuacji z uwagi na zagrożenia związane z pandemią. Nie oznacza to jednak, że są bardziej narażone na zachorowanie niż osoby zdrowe – mówi Irena Guszczyńska, edukatorka z 25-letnim stażem, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą – Zgodnie z tym co powiedział Prof. Krzysztof Strojek, Krajowy Konsultant do Spraw Diabetologii, podczas tegorocznej debaty z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, cukrzyca nie stwarza szczególnego zagrożenia pod warunkiem, że pacjent poprawnie się leczy, stosuje zdrowe zasady żywienia i przede wszystkim uprawia aktywność fizyczną – tłumaczy Guszczyńska.

Zatem dla osób chorujących na cukrzycę zarówno pierwszego jak i drugiego typu wysiłek fizyczny jest niezbędnym elementem terapii – codzienny spacer, jazda na rowerze, bieg czy inna forma aktywności wpływa na prawidłowy poziom cukru, poprawia działanie insuliny i wzmacnia naszą odporność. Jeśli pogoda lub inne uwarunkowania zdrowotne nie pozwalają na spacer warto zrobić kilka ćwiczeń w domu – taka forma aktywności też będzie dobrym krokiem do dobrego samopoczucia.

Pamiętajmy zatem żeby dbać o siebie – zdrowo się odżywiać, podejmować codzienną aktywność fizyczną i dla komfortu psychicznego posłuchać muzyki, przeczytać jakąś dobrą książkę czy obejrzeć film.

Oglądaj „Flesza” o pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.