Stare Gliwice pięknieją i… oszczędzają. Innowacyjny na skalę Polski projekt w toku

0
1004

Choć stare w nazwie, to nowoczesne w myśleniu i działaniu. Osiedle “Stare Gliwice” pięknieje, remontowane są kolejne budynki a w toku jest wdrażany innowacyjny na skalę Polski projekt głębokiej termomodernizacji i zmiany systemu zasilania w ciepło. 

Projekt polega na kompleksowej termomodernizacji (ociepleniu) 26 budynków mieszkalnych przy ulicach Kasprzaka, Cytadeli Warszawskiej, Rubinowej, Turkusowej, Koralowej, Perłowej, Granitowej i Brylantowej oraz zautomatyzowaniu i zoptymalizowaniu ilości dostarczanego ciepła  poprzez budowę sieci klatkowych węzłów cieplnych.

Celem projektu jest obniżka kosztów zakupu energii cieplnej o blisko 33% co dla całej Spółdzielni wynosi 600 tysięcy. Planowany termin zakończenia realizacji całego projektu to koniec 2023 roku. Całkowity koszt projektu to w zaokrągleniu 8 mln 700 tysięcy złotych.  Cały projekt ma się zwrócić w ciągu 10 lat, co przy zwrotach w budownictwie mieszkaniowym, jest całkiem dobrym wynikiem.

Prawie 30 lat działalności, 26 budynków mieszkalnych, 1011 lokali mieszkalnych, 100 klatek schodowych. Tak w liczbach prezentuje się spółdzielnia mieszkaniowa “Stare Gliwice”. Osiedle zostało zaprojektowane przez wybitnego urbanistę prof. Kozłowskiego. Dużo zieleni, szkoły, pawilony handlowe czy przychodnia to wszystko na obszarze ponad 55 tysięcy metrów kwadratowych.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.