Splot przeszłości z teraźniejszością na murach Politechniki Śląskiej

0
320

Wybrane momenty z ponad 75-letniej historii uczelni zagościły na murach uczelnianych kampusów i tuż przy placu Krakowskim. Galeria wielkoformatowych zdjęć przy ul. Akademickiej to podróż do początków działalności jedynej uczelni.

Murale to jeden z elementów refleksji na 75-lecie Politechniki Śląskiej, które świętujemy. Epidemia SARS-CoV-2 spowodowała, że nie mogliśmy przeprowadzić uroczystości tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Zależało nam, by mimo utrudnień pokazać społeczeństwu, jak Politechnika rozwijała się na przestrzeni lat. Mieszczące się przy ul. Akademickiej murale, stanowią symbol otwarcia Uczelni na społeczeństwo. Mają przyciągnąć uwagę przechodniów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia murali i zapoznania się z prezentowanymi na nich scenami z życia Uczelni. Zobaczyć można zarówno te pierwsze kroki, które czynili profesorowie lwowscy, wkraczając na teren przyszłej Politechniki, jak i samolot, który symbolizuje ostatnie osiągnięcia Uczelni w zakresie rozwoju kształcenia i technologii – wyjaśnia Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusz Mężyk – pomysłodawca inicjatywy.

Każdy z “murali” składa się ze zdjęcia i krótkiego opisu, pozwalającego na umieszczenie uwiecznionego momentu na historycznej osi czasu. Galeria, zaprojektowana przez dr hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa – Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – powstała w ramach obchodów 75. urodzin uczelni. Dzięki niej Gliwiczanie mogą nie tylko lepiej poznać Politechnikę Śląską, ale i dowiedzieć się czegoś na temat jej wieloletniej historii.

Oglądaj „Flesza” o pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.