Siedem lat temu nagrali tę piosenkę w obronie lip. Dziś lipy są uratowane

0
1017

Jest decyzja w sprawie nadania statusu zabytku szpalerom drzew rosnących przy ul. Mickiewicza i Sowińskiego. Wojewódzki konserwator zabytków postanowił o wpisaniu do rejestru  stuletnich lip, dębów i klonów, które tworzą unikatowy krajobraz, będący żywym zapisem koncepcji architektonicznych z przełomu XIX i XX wieku.

Klatka z klipu

Przypominamy, że od połowy 2013 roku, kiedy Zarząd Dróg Miejskich postanowił wyciąć znaczącą część tego drzewostanu, tłumacząc to względami bezpieczeństwa i komfortu użytkowania ulic trwają protesty mieszkańców i sympatyków zieleni miejskiej. W spontanicznie zawiązany ruch społeczny nazywany „Ratujmy lipy” zaangażowały się tysiące Gliwiczan, napisano nawet  piosenkę i nagrano teledysk, w którego powstaniu udział miała także nasza stacja.

Klatka z klipu
Klatka z klipu

Zarząd Dróg Miejskich nieoficjalnie przyznał, że nie zamierza odwoływać się od decyzji konserwatora – co sprawia, że wszyscy  miłośnicy tego unikatowego miejsca mogą odetchnąć z ulgą. Batalia prawna o nadanie statusu zabytku trwała kilka lat a jej finał pozwoli między innymi na przeprowadzenie remontu alei spacerowych w pobliżu Parku Grunwaldzkiego.

Klatka z klipu
Klatka z klipu