Rząd uruchamia specjalny program i infolinię dla seniorów. Z jakiej pomocy skorzystają starsze osoby?

0
374
Fot. pexels.com

“Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów” – to nowy program rządowy, którego celem jest pomoc starszym osobom w bezpiecznym funkcjonowaniu w czasie pandemii. Inicjatywę ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji Ministerstwa Zdrowia.

W ramach programu seniorzy skorzystają m.in. z bezpłatnej infolinii. Dzwoniąc pod numer 22 505 11 11 starsze osoby będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach wymagających wyjścia z domu, takich jak np. zrobienie i dostarczenie zakupów. Usługi wolontariuszy będą świadczone bezpłatnie. W przypadku zakupów, senior pokryje wyłącznie koszt nabytych produktów.

Informacje o osobie zgłaszającej będą przekazywane do właściwego ośrodka pomocy społecznej, który skontaktuje się z seniorem, w celu ustalenia zakresu wsparcia.

Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej skierowany jest do osób powyżej 70. roku życia. Jednak w szczególnych przypadkach skorzystają z niego także osoby młodsze.

Wśród wolontariuszy zaangażowanych w inicjatywę są m.in. harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej czy Ochotnicza Straż Pożarna. Ochotnikiem może zostać jednak każdy.

Zarówno osoby chętne do pomocy, jak i potrzebujący jej seniorzy więcej informacji na temat programu znajdą na stronie www.wspierajseniora.pl.