Owce przerywają milczenie! Jak im się pracuje na pastwisku przy ul. Rybnickiej w Gliwicach?

0
372

Zamiast elektrycznych czy spalinowych – ekologiczne. Zamiast ryku silników – charakterystyczne beczenie. Od ubiegłej jesieni trawę na zrekultywowanej kwaterze z odpadami koszą owce. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Wcześniej owce “kosiły” trawy np. na lotniskach i w centrach miast, ale ich praca na terenie składowiska odpadów jest pewną innowacją. Odwiedzający popularny “PSZOK” przy Rybnickiej zatrzymują się, uśmiechają i jadą dalej. Niektórzy gliwiczanie na wieść o “ekologicznych kosiarkach” przyjeżdżają tu specjalnie. Jest kogo i co podziwiać. Te sympatyczne stworzenia w sąsiedztwie wysypiska śmieci i lotniska potrafią wprawić człowieka w dobry humor.

Pierwsi w Polsce. Owce koszą trawę na nieczynnej kwaterze wysypiska odpadów w Gliwicach [FOTO]:

Stado 50 owiec kameruńskich zamieszkało w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zwierzęta mają zapewnioną opiekę pasterza, są regularnie dokarmiane warzywami i pojone czystą wodą. Owce to “kosiarki” wielozadaniowe – przygryzają trawę na odpowiedniej wysokości, ich racice nie powodują zadeptania, lecz spulchniają podłoże, zapewniają organiczny nawóz oraz zwiększają bioróżnorodność. Zwierzęta są w tzw. “leasingu”, wypożyczone. Jak zapewnia rzeczniczka PZO beczące zwierzaki są tu bezpieczne.

Owce kameruńskie ponoć są nieufne i nieśmiałe. Nie dotyczy to jednak stada z Gliwic, które ma “parcie na szkło”:

PRESSROOM: Owce + Monika Niemczyk, rzeczniczka Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach:

Więcej w Telewizji IMPERIUM w programie 100% Gliwic w czwartek, 2 czerwca, o godz. 16:00.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.