Ostatnie akordy PalmJazzu. Moś, Borzym i Kobyliński na dobre zakończenie [ONLINE]

0
307
fot. Kasia Moś/Facebook

11. edycja Festiwalu Form Etnicznych i Jazzowych PalmJazz 2020 powoli dobiega końca. Przed nami w najbliższym czasie ostatnie koncerty. Z powodu pandemii część koncertów zagranicznych artystów została odwołana, ale jak to się mówi “show must go on”. Przed publicznością wystąpią polscy artyści – Kasia Moś (3 listopada), Monika Borzym (5 listopada) oraz Krzysztof Kobyliński, dyrektor Festiwalu PalmJazz (20 listopada). Wprawdzie bilety na koncerty rozeszły się już dawno temu, ale organizatorzy zapraszają do wirtualnego uczestnictwa. Wszystkie trzy koncerty będą transmitowane na Youtubie, polecamy Państwa uwadze kanał PalmJazz.

Kasia Moś Trio, w składzie: Kasia Moś, Mateusz Moś, Mateusz Kołakowski – 3/11/2020, CK Jazovia Gliwice, Rynek 10, godz. 18:00

Reprezentantka Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017 r.) Ukończyła szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie wiolonczeli i fortepianu oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współpracowała z orkiestrą Aukso przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, która miała miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Brała udział w takich festiwalach jak: Spring Break, Top Trendy, Woodstock czy Festiwal w Opolu. W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination”. Wokalistka ma również na koncie muzyczne przygody telewizyjne – była finalistką III edycji programu „Must be the Music” oraz wzięła udział w 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów. Obecnie Artystka pracuje nad swoim drugi albumem. Do Gliwic przyjedzie w formacie Trio i będzie to finisz koncertów festiwalu, ale mamy nadzieję, że emocje będą trwać jeszcze dłużej.

Monika Borzym – 5/11/2020, CK Jazovia Gliwice, Rynek 10, godz. 18:00

Charyzmatyczna wokalistka jazzowo-soulowa młodego pokolenia, określana mianem „polskiego muzycznego towaru eksportowego w najlepszym wydaniu”. Młoda, zdolna i niezwykle utalentowana,(ur. 3 marca 1990). Monika urodziła się w Warszawie, tu skończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w USA na kierunkach: jazz, interpretacja, aranżacja. Ma na swoim koncie sześciu solowych albumów. Pierwsze dwie płyty „Girl Talk” i „My Place” (dziś maja status „platynowych”) nagrała w USA przy współpracy z tuzami światowego jazzu (m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randym Breckerem). W 2016 roku ukazał się w Polsce kolejny album Moniki, z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell „Back To The Garden” („Złota płyta”). Rok później przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyli płytę „Jestem Przestrzeń” z poezją Anny Świrszczyńskiej – płyta została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. W 2018 roku ukazała się płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda – „Radiohedonistycznie” – utwory brytyjskiej grupy zostały zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka, kompozytora i dyrygenta na arcyciekawy skład: 3 waltornie, klarnet basowy, violę da gamba i jazzowe trio. 25 sierpnia 2020 roku ukazał się najnowszy projekt płytowy Moniki Borzym – ”Monika Borzym śpiewa stare piosenki”. Płyta została zarejestrowana w maju bieżącego roku. W duecie z pianistą Krzysztofem Dysem Monika zaśpiewała nieśmiertelne polskie piosenki z lat 30stych XX wieku. Piosenki, które mimo iż mają już ponad 90 lat –wciąż brzmią świeżo, a teksty – Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są liryką najwyższej próby. Bonusem jest piosenka napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego „Takie Ciało”. Materiał z tego wydawnictwa usłyszycie na koncercie w ramach PalmJazz Festival w Gliwicach.

Krzysztof Kobyliński Piano Solo, 20/11/2020, Arena Gliwice: koncert on-line, godz. 19:30:00

Krzysztof Kobyliński jest polskim kompozytorem, aranżerem, pianistą, muzykiem zorientowanym w kierunku jazzu, ale subtelnie wciela w swoją twórczość również inne gatunki, takie jak etno, czy nawet muzykę klasyczną. Krzysztof Kobyliński jest jednym z najczęściej słuchanych w świecie polskich jazzmanów (według statystyk Spotify). Autor kilkudziesięciu albumów i wersji koncertowych projektów, w których brała udział czołówka polskiej i światowej sceny okołojazzowej. Tworzy muzykę i koncertuje w kilkunastu formatach: Piano Solo, w duetach ze światowymi wirtuozami (m.in. z Erikiem Truffaz, Daniele Di Bonaventurą, Billem Evansem Reut Rivką), w międzynarodowym, autorskim quintecie KK Pearls (skład polsko-izraelsko- ukraińsko-kolumbijski) oraz Krzysztof Kobyliński & Ethnojazz Orchestra . Jego utwory wykonywali Randy Brecker, Richard Galliano, Mike Stern, Trilok Gurtu i kilkudziesięciu innych artystów. Od strony organizacyjnej Krzysztof Kobyliński jest także twórcą i dyrektorem festiwali PalmJazz, Filharmonia oraz niezwykłego miejsca na mapie muzycznego świata – Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach. Kreowanie muzyki  jest dla niego indywidualnym procesem, na który wpływają  różne czynniki i elementy otaczającego go świata. Do najpopularniejszych kompozycji Krzysztofa Kobylińskiego należy między innymi Impression E Minor, Pink Year. Pozycja muzyczna asrtysty zauważana jest nie tylko przez muzyków, fanów, ale także przez istotne tytuły prasowe, które w ostatnich latach opisywały jego projekty i koncerty, wśród nich znalazły się takie tytuły jak: Magazyn Esquire, Playboy. Jego kompozycje można usłyszeć w rozgłośniach w Polsce, Europie, Ameryce i Azji. Regularnie koncertuje niemal na wszystkich kontynentach, dając rocznie kilkadziesiąt występów. W ostatnich latach Krzysztof Kobyliński grał na najważniejszych festiwalach jazzowych takich jak: Münster JF w Niemczech, Jarasum JF w Korei Południowej, London JF, Warsaw Summer Jazz Days w Polsce, INNtoene JF w Austrii, Hevhetia JF na Słowacji, czy na czeskim Bohemia JF, a także w renomowanych klubach takich jak Duc de Lombards – Paryż , Porgy and Bess – Wiedeń, Unterfahrt – Monachium, Upstair Jazz Club – Montreal.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Telewizja Imperium