Nowa spółka w Gliwicach? Jeszcze nie istnieje, już wzbudza emocje

Na Sesji Rady Miasta 9 czerwca procedowana miała być uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki Centrum Sportowo-Rekreacyjne Gliwice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Celem utworzenia Spółki ma być poprawa warunków dla uprawiających sport w klubach sportowych oraz zachęcanie do uprawiania sportu mieszkańców miasta. Jednym z zadań spółki według uzasadnienia będzie także pozyskanie środków na rozbudowe bazy sportowej i rekreacyjnej w mieście.

Sprawę komentował Kajetan Gornig, były gliwicki radny, przewodniczący Rady Dzielnicy Żerniki. Społecznik Stowarzyszenia Energia dla Gliwic:

Miasto Gliwice powołuje spółkę komunalną razem z inną spółką komunalną, jaką jest Piast Gliwice. Gliwiccy radni otrzymują projekt uchwały, w której jest powołanie takiej spółki, ale nie ma informacji czym dokładnie będzie się zajmowała (..). Jest informacja, że będzie się zajmowała rekreacją i zagospodarowaniem nieruchomości… Ale jakich? Gdzie? Nie wiemy. Nie wiemy również jaki kapitał będzie w tej spółce funkcjonował i skąd on się tam pojawi. Jest napisane również w uzasadnieniu, co jest kompletnie kuriozalne, że spółka będzie zajmowała się pozyskiwaniem środków finansowych. Taka firma w pierwszym roku funkcjonowania kompletnie nie ma żadnych szans na pozyskiwanie środków z banków czy innych instytucji.

Najbliższa Sesja Rady Miasta odbędzie się już w najbliższy czwartek, 9 czerwca.

Zarzut o zbyt dużej ilości miejskich spółek odpierał Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta, który był czwartkowym Gościem programu Radia IMPERIUM:

Są możliwości prawne tworzenia spółek, zadania gminy są realizowane przez spółki komunalne w całej Polsce. My tych spółek rzeczywiście mamy całkiem sporo, one są w świetnej kondycji finansowej. Bierze się to głównie na przykład z tego, że inną formą jest realizowanie zadań przez urzędników samorządowych, którzy pracują od 8 do 16:00 i tak dalej

Sesja Rady Miasta rozpoczęła się o godz. 15.00 w sali obrad Rady Miasta w Ratuszu w Rynku. Projekt został ściągnięty z porządku obrad.

Listen to “Pora na Komentatora – Kajetan Gornig, przewodniczący Rady Dzielnicy Żerniki, Społecznik” on Spreaker. Listen to “0906 PRESSROOM, Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta, odpowiedzi” on Spreaker.

Kamery IMPERIUM

Reklama