Nie truj siebie i sąsiada. Wymień piec. Pieniądze z dofinansowania czekają

0
340

Macie w domu stary kocioł, tzw. “kopciucha”? Już niedługo będzie trzeba się go pozbyć. Obecnie stary kocioł należy wymienić na piec minimum 5 klasy.

– Kotły użytkowane dłużej niż 10 lat trzeba wymienić do 1 stycznia 2022 roku.

– Kotły użytkowane od 5 do 10 lat od daty ich produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 roku.- Kotły mające mniej niż 5 lat należy wymienić do 1 stycznia 2026 roku.

– Kotły 3 lub 4 klasy można eksploatować do 1 stycznia 2028 roku.

Wszystko dla ekologii. A co należy zrobić, jeśli już zdecydowaliśmy się wymienić piec lub przeprowadzić termomodernizację budynku? Warto zwrócić się o pomoc do programów dofinansowań, np. program miasta Gliwice lub Program Czyste Powietrze. Zachęcamy do zapoznania się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie. Miejski program dotacji obejmuje wymianę źródła ciepła, a dotacja z budżetu Miasta Gliwice obecnie wynosi do 50% wartości inwestycji – maksymalnie 4 tysiące złotych. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2021 roku kwota dotacji wynosić będzie maksymalnie 6 tysięcy złotych.

Z kolei Program Czyste Powietrze obejmuje m.in. wymianę i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.Szczegóły miejskiego programu znajdują się na stronie Urzędu Miasta w Gliwicach – KLIKNIJ. Szczegóły Programu Czyste Powietrze znajdują się na stronie programu – KLIKNIJ.

Źródło: Straż Miejska w Gliwicach

Oglądaj “Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.