Specyficzny rok, specyficzny festiwal, to i zakończenie będzie specyficzne. Zapraszamy na PalmJazz Festival BIS, czyli dodatkowe 6 koncertów, które zostaną zagrane jeszcze przed świętami, w dniach od 15 do 17 grudnia w Centrum Kultury Jazovia.
– Zaprosiliśmy artystów, którzy u nas już kiedyś gościli, ale też tych, których chcieliśmy zaprosić od lat. Trochę Polski, trochę świata. W każdym z wypadków zasada doboru byłą jedna: muzycy muszą być co najmniej świetni. Tak będzie, sprawdźcie sami. Trzy dni, w każdym z nich dwa koncerty transmitowane online za pośrednictwem portali Vimeo – mówią organizatorzy PalmJazz BIS z Centrum Kultury Jazovia.
Program dni PalmJazz BIS:
15.12
19.00 – DIMA GORELIK TRIO – gość specjalny REUT RIVKA SHABI
21.30 – HANNA BANASZAK z zespołem
16.12
19.00 – STECHEK
21.30 – MIKROMUSIC Trio
17.12.
19.00 – PAWEŁ KACZMARCZYK TRIO
21.30 – KAREN EDWARDS ELJAZZ TRIO
PalmJazz BIS to transmisje online na żywo, w których będzie można uczestniczyć z domu kupując symboliczny bilet, w kwocie od 5 do 15 zł. Szczegóły biletów znajdziecie na www.sprzedaz.jazovia.pl.
Ten rok się kończy, ale PalmJazz Festival na pewno nie. Gramy na BIS!
Twórcą i dyrektorem artystycznym PalmJazz oraz PalmJazz BIS jest Krzysztof Kobyliński.
Na PalmJazz BIS zaprasza HH Poland SA i Teatr Miejski w Gliwicach.
Artyści:
DIMA GORELIK TRIO – gość specjalny Reut Rivka
„Dima Gorelik Trio” to projekt, w skład którego wchodzą gitarzysta, kompozytor, wokalista i perkusjonalista – Dima Gorelik, perkusista/gitarzysta – Shahar Elnatan oraz perkusista/basista – Peter Somos. Muzycy proponują wyjątkowe sceniczne widowisko, łączące swobodną jazzową improwizację z elementami muzyki etnicznej nawiązującej do kultury wschodu i muzyki żydowskiej. Tęsknota za poszukiwaniem nowych środków wyrazu sprawia, że każdy koncert tria jest całkowicie odmienny i wyjątkowy.Ten zespół to formuła otwarta na niespodziewane, a tym włąśnie będzie udział niebywałej sopranistki o międzynarodowej sławie i renomie. DO Polski, do Gliwic na ten koncert przyleci Reut Rivka Shabi.
Reut Rivka Shabi
Reut Rivka Shabi pochodzi z Jerozolimy. Jest sopranistką barokową i operową. Ukończyła wydział śpiewu operowego w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej oraz wydział śpiewu barokowego Konserwatorium Królewskiego w Hadze. Jako śpiewaczka swobodnie operuje wieloma stylami muzycznymi – elementami folkloru greckiego, macedońskiego, sefardyjskiego, flamenco, muzyki romskiej, arabskiej, hebrajskiej czy andaluzyjskiej.
Dima Gorelik
Izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor ethno-jazzowy, dwukrotny laureat nagrody The America-Israel Cultural Foundation, uhonorowany tytułem Outstanding Musician przez Ministerstwo Kultury Izraela. Zaangażowany był w projekty takich artystów jak m.in.: Joey Calderazzo, Étienne M’Bappé, Louis Sclavis, Clarence Penn, Gary Husband, Anna Maria Jopek, Yasushi Nakamuro, Brad Terry, David Kuckhermann, Zbigniew Namysłowski, Stanisław Soyka, Aukso, Vishwa Mohan Bhatt, Janusz Muniak, Joszko Broda, Maciej Obara, Maria Pomianowska, Wojciech Waglewski, Grażyna Auguścik i Adam Bałdych.
Shachar Elnatan
Perkusista i gitarzysta , jeden z najoryginalniejszych artystów rozkwitającej sceny jazzowej w Izraelu. Mimo młodego wieku (23 lata) współpracował z wieloma muzykami światowego formatu, jak Avishai Cohen, Ravi Coltrane, Kellylee Evans, Eli Degibri. Coraz częściej można go usłyszeć w Nowym Yorku gdzie nawiązał współpracę z młodą sceną jazzową.
Peter Somos
Węgierski perkusista, pochodzi z Budapesztu, z rodziny muzyków. W wieku 15 lat zaczął grać z czołowymi węgierskimi muzykami, zarówno ze sceny popowej, jak i jazzowej (Nikoletta Szoke, Robert Szakcsi Lakatos, Janos Egri, Laci Gaspar, UP i wielu innych). Później dołączył do zespołu Besh o droM. Po dwóch latach intensywnego koncertowania w Europie i poza nią, po występach na głównych scenach wielu festiwali, rozpoczął studia uniwersyteckie w Rotterdamie w Holandii. Tam miał okazję grać z takimi artystami jak Abel Marcel Calderon, Stefan Lievestro, Amik Guerra, Reinier Baas.
Gościem specjalnym koncertu będzie niezrównana, wręcz legendarna izraelska sopranistka Reut Rivka Shabi
HANNA BANASZAK z zespołem
Polska wokalistka i poetka. Zadebiutowała w 1976 roku w konkursie „Młode Talenty” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła trzecie miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W latach 1977-1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie. W ramach solowej kariery współpracowała między innymi z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy (1981), zaśpiewała arię ze Stabat Mater w filmie Siekierezada (1985). Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Do ważniejszych należą: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy Zanim będziesz u brzegu – poetycki spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem. Dwa razy była gościem w telewizyjnym programie Szansa na sukces. Jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy, ponad pięćdziesiąt wierszy jest zapisem rozmaitych osobistych przeżyć autorki oraz zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w literackie treści. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie i na Malcie. Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner i Józef Baran.
W ramach PalmJazz BIS artystka wystąpi w składzie:
Hanna Banaszak – wokal
Andrzej Mazurek – instr. perk.
Jacek Szwaj – piano
Zbigniew Wrobel – bas
STECHEK
Dwaj charyzmatyczni bracia łącząc jazz, film music, world music wypracowali swój artystyczny i oryginalny styl. Wrażliwość, wirtuozeria i bogate instrumentarium podkreślają wyjątkowość tego duetu. Piękne autorskie kompozycje i błyskotliwe improwizacje wprowadzają słuchacza w ich oryginalny świat dźwięków. Jako nieliczni, na scenie wykorzystują: skrzypce, fortepian, akordeon, duduk, zurna, fujara, shakuhachi, ney, ukulele, instrumenty perkusyjne…Ich muzyczna opowieść do głębi poruszy każdego.
Piotr Steczek – Skrzypce
Paweł Steczek – fortepian
Mikromusic Trio
Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. Zespół w 2020 r. został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka poetycka” a teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach jak Yach Film Festival, Camerimage, Berlin Music Video Awards. Oglądalność teledysków Mikromusic na YouTube sięga kilkudziesięciu milionów. Ostatnia płyta „Tak mi się nie chce” oraz wyprzedane sale koncertowe plasują zespół w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2020 r. W Gliwicach zespół wystąpi w składzie Acoustic Trio.
Natalia Grosiak – wokal
Dawid Korbaczyński – gitara
Robert Szydło – bas
Paweł Kaczmarczyk Trio
Koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał sześć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.:
► nominację do Fryderyka
► sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”
► pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani
► Mateusza Trójki Polskiego Radia
► Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej
Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się̨ jednoznacznym określeniom. „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty.”
Jego skład na gliwicki koncert zapowiada się następująco:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja
Karen Edwards Eljazz TrioKaren Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem.
Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu.
Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy ‚show’ w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity ‚show’. W Gliwicach zespół wystąpi w składzie:
KAREN EDVARDS – śpiew, piano
ZBIGNIEW WROMBEL – kontrabas
MAREK PODKOWA – saksofon
JÓZEF ELIASZ – perkusja