Książka gliwiczanina doceniona w konkursie Polish Graphic Design Awards

0
496

Książka gliwickiego poety zdobyła główną nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards. Wydawnictwo zostało docenione za najlepszy projekt graficzny w kategorii książek z dziedziny beletrystyki, publicystyki i reportażu.

Autorką projektu jest Karolina Maria Wiśniewska. PGD Awards zostały przyznane po raz trzeci. Konkurs honoruje najlepsze polskie realizacje z dziedziny komunikacji wizualnej. W jury zasiadają specjaliści, przede wszystkim graficy użytkowi i przedstawiciele świata designu. „Świergot” Marcina Mokrego ma na koncie także nominację do nagrody literackiej. 28 sierpnia poznamy wyniki Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii Poezja. Marcin Mokry to gliwicki poeta, którego eksperymentalny tom „Świergot” zakwalifikował się do finałowej piątki.

Poemat „Świergot” pełen jest historycznych odwołań. Czytelnik znajdzie w nim nawiązania do getta łódzkiego, oblężonego Sarajewa czy łąk wokół Srebrenicy. Marcin Mokry chętnie eksperymentuje i ma już na koncie kilka nagród za swoje wiersze. „Świergot” ukazał się nakładem Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza i został dofinansowany przez Muzeum w Gliwicach.

Marcin Mokry, ur. 10 I 1980 w Gliwicach, poeta. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim (2006). Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma” (2017), który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Fragment poematu „Świergot” znalazł się w monografii „Tradycje eksperymentu / eksperyment jako doświadczenie” pod redakcją K. Hoffmanna, J. Kornhausera, B. Sienkiewicz oraz nagrodzono I miejscem w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (2019).