Jak w rankingu “Perspektyw” wypadły gliwickie licea i technika?

0
357
Fot. materiały organizatora

Miesięcznik edukacyjny “Perspektywy” po raz 23. ogłosił ranking najlepszych liceów i techników w kraju. Wzięło w nim udział 2186 liceów ogólnokształcących oraz 1743 techników, które spełniły określone kryteria. By szkoła zakwalifikowała się do rankingu czerwcową maturę 2020 roku musiało w niej zdać minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki egzaminów podstawowych z matematyki i języka polskiego nie mogły być niższe, niż 0,75 średniej krajowej. Tradycyjnie na Śląsku wysokie miejsce zajął Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic oraz I Liceum Ogólnokształcące Dewujęzyczne im. E. Dembowskiego.

Sukcesem może pochwalić się Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic, który na Śląsku zajął 3. miejsce. W ogólnopolskim rankingu maturalnym szkoła zajęła 21. miejsce. Natomiast w ogólnopolskim rankingu techników 2021 uplasowała się na miejscu 28.

W rankingu wojewódzkim wyróżniły się też inne gliwickie technika. Na miejscu 67. znalazło się Technikum nr 5 w CKZiU nr 1. Miejscre 71. zajęło natomiast Technikum nr 3 w ZSTiO. Miejscem 85. może pochwalić się z kolei Technikum Teb Edukacja. Pozostałe miejsca zajęły także: Technikum nr 4 w ZS Budowlano-Ceramicznych (103. miejsce), Technikum nr 8 im. Cichociemnych (110. miejsce), Technikum nr 2 w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym (118. miejsce), a także Technikum nr 7 w ZSS im. gen. S. Roweckiego „Grota” (127. miejsce).

Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wzorem minionych lat licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: wyniki matury 2020 z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach (także międzynarodowych). W przypadku techników dodatkowo oceniane były wyniki egzaminu zawodowego.

Najlepsze gliwickie technika (w nawiasie miejsca w kraju):

Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych (28)
Technikum nr 5 w CKZiU nr 1 (453)
Technikum nr 3 w ZSTiO (500+)
Technikum Teb Edukacja (500+)
Technikum nr 4 w ZS Budowlano-Ceramicznych (500+)
Technikum nr 8 im. Cichociemnych (500+)
Technikum nr 2 w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym (500+)
Technikum nr 7 w ZSS im. gen. S. Roweckiego „Grota” (500+)


Najlepsze gliwickie technika w rankingu maturalnym (w nawiasie miejsca w kraju)
:

Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych (21)
Technikum nr 3 w ZSTiO (293)
Najwyżej ocenione liceum z Gliwic – I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego – zajęło 9. miejsce w rankingu wojewódzkim liceów, 61. miejsce w rankingu szkół olimpijskich (jako jedyna szkoła z Gliwic), 90. miejsce w kraju w rankingu liceów 2021 oraz 100. miejsce w rankingu maturalnym.

Na 19. pozycji w województwie znalazło się LO FILOMATA, a na 21. V LO im. Andrzeja Struga. Nieco dalej uplasowały się: IV LO im. Orląt Lwowskich (64. miejsce na Górnym Śląsku), LO ETE im. Alberta Schweitzera (76. miejsce) oraz II LO im. W. Wróblewskiego (77. miejsce).

Najlepsze gliwickie licea (w nawiasie miejsca w kraju):

I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (90)
LO FILOMATA (196)
V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga (212)
IV LO im. Orląt Lwowskich (635)
LO ETE im. Alberta Schweitzera (707)
II LO im. W. Wróblewskiego (711)


Najlepsze gliwickie licea w rankingu maturalnym (w nawiasie miejsca w kraju):

I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (100)
LO FILOMATA (190)
V LO im. A. Struga (209)

(Źródło: Urząd Miejski w Gliwicach)

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.