O ich pracy przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy widzimy pędzący ambulans, słyszymy sygnały, dostrzegamy migające światła. Odliczamy sekundy do ich przybycia, gdy stało się coś złego: wypadek, uraz, sytuacja, w której zagrożone może być życie i
zdrowie. Dziś pomyślmy o nich szczególnie. 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego.
– Praca ratownika jest niezwykle ciężka, odpowiedzialna, fascynująca, bardzo stresująca, wymagająca nie tylko profesjonalizmu, ale także wielkiego serca i empatii. Każda osoba pracująca w ratownictwie medycznym codziennie naraża swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Ratownik, który podejmuje pracę, tak naprawdę nie wie, jakie w danym dniu czekają go wyzwania i trudne decyzje – podkreśla Justyna Soroka, psycholog i ratownik medyczny ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
W obecnych czasach od ratowników wymaga się jeszcze więcej. Sytuacja pandemiczna postawiła przed zespołami RM nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala.
– Można z całą pewnością powiedzieć, że są oni bohaterami dzisiejszych czasów. Należy się im wielki szacunek, którego, niestety, często nie doświadczają. Spotykają się za to z agresją pacjentów, ich rodzin czy osób postronnych. Okrutnym znakiem dzisiejszych czasów jest fakt, że wciąż zdarzają się ludzie, którzy są świadkami np. wypadku komunikacyjnego i jedyne, co potrafią zrobić w tej sytuacji to sfilmować telefonem komórkowym udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym – przypomina specjalistka.
Dzień Ratownictwa Medycznego ma nam uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, przecież nigdy nie wiemy, kiedy będziemy mogli kogoś uratować, a często sekundy decydują o ludzkim życiu. Wystarczy odrobina chęci by poznać zasady pierwszej pomocy i okazać empatię tym, którzy jej potrzebują.
– Nawet przez tak proste rzeczy jak zastosowanie się do przepisów o ruchu drogowym, tworzenie korytarzy życia możemy okazać szacunek dla pracy zespołów ratownictwa – zaznacza Justyna Soroka.
Czego życzyć wszystkim pracującym w stacjach RM oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych: lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom i dyspozytorom medycznym?
Wiele siły i cierpliwości oraz tego, aby byli dumni z wykonywanej pracy na rzecz drugiego człowieka. Zdecydowanie więcej ludzkiej przychylności, otwartości i zrozumienia zamiast nieustannych roszczeń, agresji i żądań – podsumowuje specjalistka.
Źródło: informacja prasowa