Dzięki aplikacji studentów z Politechniki policja może wystawić mandat dla cwaniaka z “korytarza życia”

0
507

Drony, czyli bezzałogowe statki latające zaprojektowane przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Politechniki Śląskiej „High Flyers” mogą wspomóc identyfikację intruzów w „korytarzach życia” podczas wypadków samochodowych

  • Algorytmy oprogramowania są w stanie określić kto dokonał wykroczenia, gdzie i kiedy.
  • Dane dostarczone przez ich drona mogą być podstawą do wystawienia mandatu karnego przez policję.
  • Drużyna z Politechniki Śląskiej zajęła I miejsce w konkurencji „Korytarz życia” oraz II miejsce w klasyfikacji generalnej VII edycji Droniady 2020
materiały prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Jednym z zadań, do którego może być przeznaczony bezzałogowy statek latający, jest usprawnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działanie to zostało zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Droniady, w ramach konkurencji „Korytarz życia”. Zadanie konkursowe polegało na identyfikacji pojazdów, które nie stosują się do zasad zgodnych z korytarzem życia tworzonym w celu umożliwienia dojazdu służbom ratowniczym do wypadków drogowych. – Naszym zadaniem było wykrycie pojazdu, który nieuprawnienie wjechał w korytarz życia i podanie danych umożliwiających jego identyfikację – wyjaśnia Jacek Grzybowski.

materiały prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Drużyna z Politechniki Śląskiej zajęła I miejsce w konkurencji „Korytarz życia” oraz II miejsce w klasyfikacji generalnej VII edycji Droniady 2020, zorganizowanej przez Instytut Mikromakro, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wydarzenie odbywało się od 1 do 4 lipca na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach.

materiały prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Działające na Politechnice Śląskiej Międzywydziałowe Koło Naukowe „High Flyers” zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją autonomicznie sterowanych obiektów latających typu UAV (Unmanned Aerial Vehicle), popularnie nazywanych dronami. Opiekunami MKN „High Flyers” są profesorowie Roman Czyba i Marcin Lemanowicz. W skład zespołu wchodzą studenci Jacek Grzybowski, Łukasz Ungier, Tomasz Kudala, Wojciech Stańczuk, Izabela Stępień, Paweł Piórkowski i Dawid Rudy.

materiały prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach