Bez obchodów, ale władza i mieszkańcy pamiętali o 11 listopada

11 listopada 1918 r. Ten dzień kojarzy się Polakom jednoznacznie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, Oficjalnie, jako święto państwowe zostało uznana dopiero pod koniec lat 30. XX w.  Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. Natomiast w Polsce komunistycznej święto było zakazane, jednak obchodzone nielegalnie. Dopiero w 1989 roku przywrócone je jako Narodowe Święto Niepodległości.

W tym roku jednak z powodu pandemii nie było hucznych obchodów. W Gliwicach  po uroczystej Mszy Świętej przedstawiciele gliwickich władz z prezydentem Adamem Neumanem na czele i środowisk  patriotycznych, a także  mieszkańcy Gliwic – pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego składali wieńce i zapalili znicze.   

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego hołd Polakom walczącym o niepodległość oddali też harcerze. Polskie harcerstwo od początku swojego istnienia dbało o to, aby szczególnie u młodych ludzi zaszczepić miłość do ojczyzny.

Kwiaty pod pomnikiem złożyła też grupa gliwickich radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W 2020 roku Polska jest bezpieczna, ale niepodległość nigdy nie jest dana na zawsze, warto o tym pamiętać i przekazywać to kolejnym pokoleniom.

Oglądaj „Flesza” o pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama