Baśń niesiona na skrzydłach. Niezwykły projekt dla głuchoniemych

0
525

Kultura doda ci skrzydeł. Z takiego założenia wyszli twórcy projektu “Domowy teatrzyk”. Akcja polega na transmisji on-line edukacyjnej baśni muzycznej pt.: „Opowieści Starej Wierzby” z tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchoniemych. oraz udostępnienie scenariusza baśni z tekstami utworów muzycznych i fotografiami ze spektaklu, z przeznaczeniem do „wystawienia” przedstawienia w domu w gronie rodziny.

Prawdziwym wyzwaniem okazało się przetłumaczenie muzycznej baśni na język migowy. Pomysłodawcą, autorem libretta, choreografii i kostiumów jest Izabela Witwicka. Całość została wyprodukowana przez Teatr Muzyczny IWIA.

“Opowieści Starej Wierzby”, to historia pozbawionych domu mieszkańców lasu, którzy w zaskakujący sposób, stają się dla siebie najbliższymi przyjaciółmi. Lis, Puchacz, Sroka i Mysia rodzina, przeżywają wspólnie, przeróżne perypetie i przygody. Okazuje się, że ich dotychczasowe cechy charakteru ulegają przemianom i przeistoczeniom, co w efekcie sprawia, że cała opowieść kończy się, jak to zwykle w bajkach bywa, nieoczekiwanie i zaskakująco dobrze.

Akcja baśni przebiega przy akompaniamencie najsłynniejszych melodii muzyki klasycznej; W.A. Mozarta, F. Chopina, G. Rossiniego, D. Szostakowicza, P. Czajkowskiego, G. Bizeta i L. Bethovena. Dobranie powyższego repertuaru muzycznego w połączeniu z polskimi tekstami, ma przybliżyć dzieciom brzmienia wspaniałej muzyki, niestety mało znanej i niepopularnej.

W imieniu twórców zapraszamy na internetową premierę, która odbędzie  już w ten weekend.