Andrzejkowe wróżby sposobem na domową izolację

Lanie wosku przez klucz czy wyścig butów – to tylko niektóre z andrzejkowych wróżb. I choć zgodnie z tradycją Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, to nic straconego. Zwłaszcza, że imieniny Andrzeja przypadają właśnie dzisiaj, a ludowe zwyczaje mogą okazać się świetną zabawą dla najmłodszych. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy sporo czasu spędzamy w domu.

Do wspólnej zabawy wystarczy nam dosłownie kilka przedmiotów. Na ten przykład do wróżenia z wosku będziemy potrzebowali świecy, klucza z oczkiem i pojemnika z zimną wodą, do którego przelejemy gorący wosk. Kształt, jaki ułoży się na tafli wody będzie naszą wróżbą. Na przykład serce zwiastuje miłość, walizka – podróż, a jajko – sukces.

Równie prostą wróżbą może okazać się losowanie imienia przyszłego wybranka. Do tej zabawy wystarczy zapisane imionami papierowe serce i zwykła pineska biurowa. Za jej pomocą przebijemy odwróconą kartkę, odkrywając imię ukochanego.

Inną prostą zabawą, która nie będzie wymagała od nas specjalnego przygotowania jest także wyścig butów. Wróżba polega na ustawianiu butów – jednego za drugim, od ściany do progu pomieszczenia. Właścicielka buta, który jako pierwszy dotrze do progu, najszybciej wyjdzie za mąż.

Równie ciekawą propozycją może okazać się losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Dawniej panny wróżyły sobie w ten sposób ślub, staropanieństwo lub życie zakonne. Najmłodsi mogą jednak losować przedmioty, kojarzące się z konkretnymi zawodami. Do tej zabawy potrzebny będzie worek lub torba oraz kilka przedmiotów, charakterystycznych dla danego fachu. Powszechna w ostatnim czasie maseczka może oznaczać na przykład zawód medyka, szczotka lub grzebyk – fryzjera, a kluczyki do samochodu – kierowcę.

Więcej pomysłów na andrzejkowe wróżby znaleźć można w internecie. Nieco bardziej kreatywni mogą wymyślić też zupełnie nowe zabawy. Bowiem ściany domu, które ograniczają nas w czasie pandemii, nie muszą ograniczać naszej pomysłowości.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama