68,39% gliwiczan zagłosowało w niedzielnych wyborach i większość z nich wybrała Trzaskowskiego

0
558

Prezydent Duda wybrany na drugą kadencję. Gliwiczanie woleliby jednak kandydata Platformy Obywatelskiej.

  • Największa frekwencja w DPS Nazaret, Areszcie Śledczym i SP nr 13
  • Duda największe poparcie uzyskał w trzech gliwickich Domach Pomocy Społecznej
  • W Gliwicach Rafał Trzaskowski uzyskał 60,93% głosów, Duda 39,07%

To była ogromna mobilizacja. Takiej frekwencji przy urnach wyborczych nie widziano już dawno. W całym kraju zagłosowało ponad 67% wyborców. Nie pobito jednak rekordu z 1995 roku, kiedy do urn swój głos wrzuciło ponad 68% uprawnionych.

Gliwiczanie również tłumnie poszli na wybory. W mieście odnotowano frekwencję na poziomie 68,39%. Najliczniej głosowano w obwodowych komisjach wyborczych znajdujących się w:
– Domu Pomocy Społecznej „Nazaret”
– Areszcie Śledczym
– oraz Szkole Podstawowej nr 13.
Tam frekwencja przekroczyła ponad 80%. 

W Gliwicach zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski, który uzyskał 60,93 % głosów. Urzędujący prezydent dostał ich jedynie 39,07 %. Na kandydata PO najliczniej głosowano w lokalu wyborczym przy Szkole Podstawowej nr 9. Tam uzyskał 80,07% poparcia. 

Prezydent Andrzej Duda ponad 80% poparcia uzyskał w trzech Domach Opieki Społecznej – „Opoka”, „Nasz Dom”, „Nazaret”

W skali ogólnokrajowej wybory wygrał aktualnie urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na swoim profilu tuż po ogłoszeniu wyników napisał: „Dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy poszli na wybory. Taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji. Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos, wspierali mnie i byli ze mną. Niech żyje Polska!

To drugi prezydent w historii III RP, który został wybrany na dwie kadencje. Po raz pierwszy udało się to Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który w wyborach w 2000 roku uzyskał ponad 50% poparcie już w pierwszej turze.