10 nowych autobusów miejskich wyjedzie w tym roku na ulice Gliwic. Czy przełoży się to na częstotliwość kursów?

0
384

10 nowych autobusów marki Solarisów Urbino jeszcze w tym roku pojawi się na gliwickich ulicach. To efekt wartego ponad 11 mln zł przetargu, rozstrzygniętego w tym roku przez gliwicki PKM. Z nowych autobusów miejskich skorzystają pasażerowie linii: A4, 8, 58, 59, 60, 71, 178, 186, 259, 692 i 702.

Czy nowe pojazdy przełożą się na zwiększenie częstotliwości kursów? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w Zarządzie Transportu Metropolitalnego. Jak tłumaczy Michał Wawrzaszek – rzecznik ZTM – autobusy będą mogły służyć realizacji dodatkowych kursów. Takie plany muszą jednak zaczekać, ponieważ z racji trwającej pandemii koronawirusa na większości linii obowiązują rozkłady robocze – nieszkolne. ZTM będzie mógł wprowadzić dodatkowe kursy dopiero po otwarciu placówek edukacyjnych. Wówczas zakupione pojazdy będą mogły być w pełni wykorzystywane.

Każdy z 12-metrowych autobusów wyposażony jest w klimatyzację, sieć Wi-Fi oraz ładowarki USB. W pojazdach dostępne są też 32 miejsca siedzące i 64 stojące. Jak informuje miasto – zostały zaopatrzone także w nowoczesny system oczyszczania spalin i spełniają rygorystyczne normy środowiskowe.

W nowych autobusach na baczności powinni mieć się także kieszonkowcy, ponieważ posiadają one monitoring, umożliwiający zapis nagrań z ostatnich 7 dni.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.