Znamy oficjalne wyniki głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Co wybrali gliwiczanie?

0
504

Na razie jest tu Dolina Piaskowa, ale już wkrótce może być także “Dolina Pieskowa”. Z obiektu przy ul. Piaskowej w Gliwicach-Łabędach skorzystają nie tylko fani sportu i rekreacji, ale także właściciele czworonogów. Wszystko za sprawą głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Znane są już bowiem jego wyniki.

Zrealizowane zostaną łącznie 74 projekty zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. W tym 73 projekty dzielnicowe, z których 62 opłacone zostaną ze środków z puli podstawowej, a 11 w ramach tzw. puli dla aktywnych, czyli dzielnic, które wykazały się najwyższą frekwencją. Miasto zrealizuje także jeden projekt ogólnomiejski.

Na przykład przy ul. Piaskowej w Gliwicach-Łabędach ma powstać wybieg dla psów. Co ciekawe – tym samym miejscu mieszkańcy zażyczyli sobie także siłowni zewnętrznej.

Co najczęściej wybierali gliwiczanie? A no właśnie obiekty rekreacyjne, takie jak place zabaw, boiska czy – podobnie jak w Łabędach – siłownie plenerowe. O szczególnej potrzebie mieszkańców, związanej z dostępem do rekreacji świadczy także wybór gliwiczan w ramach głosowania na projekty ogólnomiejskie, wśród których zwyciężył Gliwicki Rower Miejski. O tym wspominaliśmy już w połowie listopada, kiedy znane były wstępne wyniki głosowania.

Oprócz obiektów rekreacyjnych gliwiczanie postawili także na zajęcia edukacyjne, kulturalne i sportowe. Nie bez znaczenia okazała się także zieleń. Jej temat wielokrotnie przewijał się w naszych sondach z mieszkańcami i – jak widać – powrócił w formie wyników głosowania, w którym poparli oni projekty, związane z nasadzeniami drzew, krzewów czy rabat i łąk kwietnych.

W tej edycji wyjątkowa była także frekwencja. Mieszkańcy oddali bowiem łącznie 30 tysięcy głosów, czyli o ponad 4,5 tysiąca więcej, niż w ubiegłym roku. Wzrosło też zainteresowanie głosowaniem w formie elektronicznej. W tym oddanych zostało o 7 tysięcy głosów więcej, niż w ubiegłym roku.

Tegoroczna edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego pokazała, że gliwiczanie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i decydować o jego wyglądzie.

Wyniki tegorocznego głosowania dostępne są na stronie https://gliwice.eu/node/40707.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.