Z łaski swojej Pan Bóg dał tej to szlonskiej ziemi / Ma twórców takich, którzy tak gryfnie działajom

Pierwsza wzmianka o Ligocie to 1297. Rok 2022 to więc rok jubileuszowy. 725 lat!

Klub Twórców Górnośląskich KARASOL i Koło Gospodyń Wiejskich Ligoty Łabędzkiej z okazji jubileuszu 725 lat od pierwszej wzmianki o Ligocie, postanowili zadbać o przyrodę i pamięć o tożsamości. W ramach tej niezwykłej rocznicy zaproponowali spotkania z niezwykłymi gośćmi – a przy okazji ekologiczną akcję, wyróżniającą artystów ze Śląska.

(…)Wielkie postaci sztuki miejscy niektóremi
Z łaski swojej Pan Bóg dał tej to szlonskiej ziemi
Ma twórców takich, którzy tak gryfnie działajom
Kunsztyki, że mu równia w Europie nie majom. (…)

W latach 2021 i 2022 oraz następnych z okazji 725 lat Ligoty Łabędzkiej przewiduję posadzenie drzew twórców, którzy pokazali, że Śląsk, jak każda ziemia, wydał na świat ludzi godnych naśladowania. Posadzimy także drzewa żywym ostoją nowoczesnej śląskości – zaczniemy od prof. Rostropowicz, Pejtra Długosza i Mirosława Neinerta. Kandydatury możecie nam podpowiadać – jest wiele Ślązaczek i wielu Ślązaków, którzy robią coś sensownego bez patrzenia na własne korzyści i bez lansowania się, a nie wszyscy są znani – mówił Aleksander Lubina, współzałożyciel KTG Karasol.

Najbliższym spotkaniem zorganizowanym przez członków Klubu Twórców Górnośląskich KARASOL i Koła Gospodyń Wiejskich w cyklu: Chwałą Boga człowiek żyjący w pełni chętni spotkają się z Mirosławem Neinertem, reżyserem, aktorem oraz dyrektorem Teatru KOREZ w Katowicach.

Spotkanie odbędzie się 2 października 2022 godzi 15.00 w dawnej szkole w Ligocie Łabędzkiej (ul Szkolna 1). Wydarzenie odbędzie się 2 października i poprzedzone zostanie posadzeniem drzewa Mirosława Neinerta o godzinie 14.00 w ogrodzie Wielkich ze Śląska.

Na zielonej przestrzeni w Ligocie Łabędzkiej na ul Szkolnej 53 rosną już drzewa Vitelona, świętej Jadwigi, świętego Jacka, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Carola Godulli, Josepha von Eichendorffa, Gerharta Hauptmanna i Olgi Tokarczuk oraz Gintra Pierończyka i Pejtra Długosza.

Kolejne spotkania zaplanowane w cyklu odbędą się:

  • 16 października – spotkanie z muzykiem Grzegorzem Płonką,
  • 22 października z Grzegorzem Stachakiem, specjalistą od śląskich strojów ludowych.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama