“Wilcze Doły” na ekranie. Powstał film “aby dać ludziom głos”

0
515

We wtorek, 13 października, na antenie Telewizji Imperium premiera wyjątkowa. Społecznicy skrzyknięci wokół akcji “Ratujmy Wilcze doły” wystąpią w nowej roli. Po teledysku “Wilcze doły”, zeszłotygodniowe akcji “Zielony balonik dla Wilczych Dołów”, która przeniosła się do internetu, teraz czas na film. Produkcja powstawała kilka miesięcy.

O akcji opowiada autorka scenariusza, zdjęć Jolanta Zygmunt-Więzik:

“Produkcja z potrzeby serca zrealizowana ze środków społecznych. Tu mieszkańcy naprawdę mają głos. Słowa od serca. Wspomnienia z dzieciństwa. Dla niektórych ścieżka życia i zdrowia. Niezgoda na bezsensowne niszczenie pięknej przyrodniczo doliny. Wypowiedzi osób różnych pokoleń, zawodów. Jednomyślność w jednym – uratować Wilcze Doły!”

Zdjęcia powstawały od lipca tego roku. Wywiadów udzieliło w sumie 25 osób. Mieszkańcy Gliwic, znani – projektantka Joanna Cypriak-Czupryniak, architektka Anna Baczkowska, ale też mniej znani – emeryci i młodzież, która przyszła właśnie na spacer. Dla tych osób to nie tylko kawałek zieleni, które daje ukojenie, ale też miejsce wspomnień.

Społecznicy nie zwalniają tempa i kontynuują akcję “Daj piątaka na Wilcze Doły” gdyż chcą rozkręcić zrzutkę, w której do tej pory udało się uzbierać 5 031 zł zł, a cel 10 tysięcy złotych. Do tej pory wsparły tę inicjatywę finansowo 74 osoby.

Film zostanie wyemitowany w Telewizji Imperium po godz. 19:00 i 21:00. Tymczasem, w środę 14 października, w gliwickim Ratuszu podczas konferencji prasowej ma zostać przedstawiona koncepcja zagospodarowania terenu zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka. Przygotowała ją gliwicka pracownia 44STO. W świetle informacji przekazanych przez magistrat projekt jest wariantowy i zostanie poddany konsultacjom społecznym, które rozpoczną się 15 października i potrwają 2 tygodnie.

scenariusz, wywiady: Jolanta Zygmunt-Wiezik

filmy z drona: Piotr Czekalski

zdjęcia: Jolanta Zygmunt-Wiezik, Piotr Czekalski, Wojciech Kostowski

montaż: Patryk Ludyga