Ponad dwuletnie starania zakończyły się sukcesem. Tradycyjna wielkanocna procesja konna, odbywająca się m.in. w Ostropie, trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa.
Procesje konne odbywające się w wielkanocny poniedziałek zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. W Ostropie tradycja ta jest kultywowana od połowy XVII wieku. Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, na liście tej znajduje się do tej pory 49 wpisów. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wpis w krajowym rejestrze otwiera drogę do umieszczenia elementu dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej liście UNESCO.
W Parafii Ducha Świętego w gliwickiej Ostropie, każdego roku, niezależnie od pogody, o godz. 13.00 przed kościołem formuje się orszak, złożony z kilkudziesięciu jeźdźców, którzy na koniach objeżdżają należące do parafii pola, modląc się i prosząc o dobre plony. Procesja gromadzi wielu mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda Osterritt, czyli „jazda za Panem Bogiem”.
Dawniej prawo uczestnictwa w procesji mieli tylko parafianie, a w zasadzie gospodarze, którzy mieli własne konie. Obecnie konie są wypożyczane z okolicznych stajni, a w procesji biorą udział również osoby spoza Ostropy, które chcą przyłączyć się do uroczystego orszaku.
Jeźdźcy po uformowaniu procesji, wyjeżdżają spod kościoła parafialnego w Ostropie trójkami. W pierwszej trójce zawsze jest trzech kawalerów, którzy mają dwa wieńce skrzyżowane na piersi. Ten, który jedzie w środku, trzyma krzyż procesyjny. Jeźdźcy, którzy znajdują się w 1/3 długości orszaku, wiozą symbole Chrystusa Zmartwychwstałego, czyli paschał, figurę Chrystusa i krzyż, przez który jest przewieszona stuła.
Listen to “Eksperci i Pasjonaci – Rozmowa z księdzem Michałem Wilnerem z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach.” on Spreaker. [spreaker type=player resource=”episode_id=49421622″ theme=”light” playlist=”false” cover=”https://d3wo5wojvuv7l.cloudfront.net/images.spreaker.com/original/6b274033ac28b3d7b52fefc6fd15e83b.jpg” width=”100%” height=”400px”]