“Białoruś obrażona” – nowa produkcja Teatru Miejskiego do zobaczenia online

0
371
fot. Jeremi Astaszow

„Białoruś obrażona” to sztuka interwencyjna. Więcej w niej rzeczywistości niż fikcji. Jest w niej przemoc, strach, panika, ból, śmierć i determinacja. Wszystko co krąży żyłach i tętnicach zrewoltowanej białoruskiej ulicy.  Realizacja „Białorusi obrażonej” w Teatrze Miejskim w Gliwicach ma formę Teatru Internetowego. Nie z powodu pandemii. Czy może być bowiem lepsze narzędzie, aby spektakl dotarł tam gdzie jest najbardziej potrzebny, na Białoruś? Tam gdzie teatry są zamknięte, gdzie dławi się głos twórców i publiczności? Czy jest lepsze narzędzie żeby spektakl stał się znakiem SOLIDARNOŚCI – ludzi teatru w Polsce z ludźmi teatru na Białorusi?

Teatry na Białorusi są od dawna pod nieustanną presją. Polityczna cenzura jest stałym elementem wpływającym na ich pracę. Białoruskie teatry są zamykane z powodów politycznych. Wielu ludzi białoruskiego teatru trafia na bruk, albo do więzień. Przebieg ich aresztowań, przetrzymywanie w aresztach, przesłuchania, szybkie procesy, pozbawianie pracy oraz inne dotykające ich szykany i wyroki to życie, a nie scenariusz sztuki. Pisze autor sztuki, Andrei Kureichik: „Zderzyliśmy się z tym, że teatr poszedł na pierwszy ogień i pierwszy został poddany represjom. Został zamknięty wielki Teatr Kupałowski, narodowy, 101 lat historii, najlepsi artyści Białorusi, ich wszystkich wyrzucili na bruk. Został zamknięty teatr w Grodnie, Teatr Opery i Baletu, ten który praktycznie nigdy nie był zamykany. Nowy Teatr Dramatyczny zwolnił 15 artystów. Oni pierwsi ponieśli ofiary, dlatego że byli na samym ostrzu. Akcję z „Białorusią obrażoną” zaczęliśmy, jako akcję solidarności.”

Scenariusz: Andrei Kureichik
Tłumaczenie: Dariusz Jezierski
Reżyseria i inscenizacja: Jerzy Jan Połoński
Muzyka: Marcin Partyka
Zdjęcia i montaż: Bartosz Dziuba, Tomasz Wypych
Dźwięk: Jacek Skorupa, Grzegorz Grocholski
Światło: Tomasz Wypych i Dariusz Biernat
Kierownik planu, efekty, pirotechnika: Marek Migdał
Inspicjent: Katarzyna Wysłucha

Występują:
Iga Bancewicz, Karolina Olga Burek, Antonina Federowicz, Aleksandra Maj, Anna Maria Moś; Rafał Domagała; Mariusz Galilejczyk; Cezary Jabłoński; Łukasz Kucharzewski; Maciej Piasny; Krzysztof Prałat; Michał Wolny; Błażej Wójcik

PREMIERA  ONLINE : 10 grudnia 2020 (czwartek) godz. 20.00 (Polska) / 21.00 (Białoruś)

PREMIERA ONLINE: www.teatr.gliwice.pl

Spektakl będzie dostępny bezpłatnie, bez logowania, dla widzów od lat 16.  Będzie grany w języku polskim z napisami w języku rosyjskim. [Źródło: informacja prasowa Teatr Miejski w Gliwicach]

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.