Skarby (nie)wykopane

W zeszłym tygodniu zaczęły z Placu Piastów znikać budki, w których gliwiczanie czekający na autobusy robili drobne zakupy. To kolejny etap budowy centrum przesiadkowego – prace jak wiemy przebiegają po dwóch stronie torów kolejowych. Dziś sprawdzimy co ciekawego znaleziono podczas robót budowlanych w okolicach dworca kolejowego.

Prace nad centrum przesiadkowym idą pełną parą, gliwiczanie mogą obserwować jak na ich oczach zmieniają się Gliwice. Inwestycji przygląda się archeolog Radosław Zdaniewicz z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej.

Jest czego pilnować – pod nadzorem tej pracowni archeologicznej znajduje się obszar po południowej stronie torów kolejowych, czyli okolice dworca kolejowego i plac Piastów.

Pierścionek z bursztynem, pochodzący z końca lat 70. ubiegłego wieku, znaleziono przed dworcem PKP, podczas prac nad centrum przesiadkowym.

Archeolodzy znaleźli także przedmioty codziennego użytku takie jak monety z pierwszej połowy XIX wieku, guziki, elementy biżuterii – to wszystko historia godna opowiedzenia.

Prace nad centrum przesiadkowym potrwają jeszcze co najmniej rok. Wszystkie znaleziska trafią do Muzeum w Gliwicach. Więcej na temat znalezisk w programie Rozmowa Dnia, który wyemitujemy dziś na naszej antenie.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama