Protest kobiet w rocznicę stanu wojennego

0
455
Rzeźba Marty Zajączyńskiej-Kowalskiej na wystawie "Sztuka w czasach zarazy" w Galerii ZPAP

TO JEST WOJNA! SPACER W ROCZNICĘ STANU WOJENNEGO! Pod takimi hasłami odbędzie się kolejny spacer-protest wobec zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Rozpocznie się w niedzielę, 13 grudnia, o godz. 12:00 przy Bramie Raciborskiej. Uczestnicy wydarzenia byli zachęcani do przebrania się za postacie z serialu “Opowieść podręcznej”. Zakończenie planowane jest na godz. 14:00.

Szczegóły wydarzenia zostały opisane na Facebooku:

“Spacerujemy w 39 rocznicę stanu wojennego. Spacer zaczynamy na skwerze przy Czarnej Bramie (zwanej też Raciborską).Zima wasza, wiosna nasza – pamiętacie? Ponure, ciemne lata osiemdziesiąte XX wieku, stan wojenny, słaniający się na glinianych nogach reżim komunistyczny i jego wojnę z narodem? Czy, tak jak my, macie poczucie powtórki z historii, bo:- policja znowu bije ludzi na ulicach
– wprowadzane są kolejne restrykcje
– karze się tych, którzy głośno domagają się swoich praw
– politycy w mediach przemawiają do nas w tonie zwiastującym nadejście kolejnego stanu wojennego…Wówczas wrogiem był naród, a sojusznikiem bratnia partia komunistyczna Związku Radzieckiego. Dziś także wrogiem jest naród, a sojusznikiem… Sami sobie dopowiedzcie. Rządzą nami ludzie, którzy:- chcą w bestialski sposób krzywdzić kobiety
– odmawiają praw ludzkich i obywatelskich wszelkim mniejszościom
– uparcie ignorują zbliżającą się katastrofę klimatyczną
– klaskają tym, którzy publicznie usprawiedliwiają gwałcenie dzieci (patrz: tegoroczne urodziny Radia Maryja)
– uparcie dążą do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej
– działają pod dyktando panoszącego się w naszym kraju Ordo Iuris
– bezprawie nazywają prawem, złodziejstwo sprawiedliwością, a nienawiść miłościąBrońmy się! Krzyczmy! Protestujmy!Uświadamiajmy się nawzajem i bądźmy razem.Bo nas jest więcej niż ich – poczujmy to dziś, w ten szczególny, symboliczny dzień 13 grudnia!Nic o Nas Bez Nas to nieformalna grupa działająca w Gliwicach i Pyskowicach. Grupa jest aktywna od kwietnia, gdy Kaja Godek w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej wygłosiła swoje haniebne przemówienie, wprost nastając na życie i zdrowie polskich kobiet oraz nasze prawo do samostanowienia. Do głównych celów NoNbN należą: wspomaganie kobiet doświadczających przemocy, pomoc osobom wykluczonym, a także dbanie o świadomość obywatelską Polek i Polaków (bo tylko wybory mogą doprowadzić do realnych zmian w naszym kraju!). Wśród nas jest wiele osób młodych, są jednak i starsze – takie, które pamiętają lata osiemdziesiąte XX wieku, Jaruzelskiego i stan wojenny, i które widzą analogie między tamtym czasem i dzisiejszą sytuacją. Wspólnie – starsi i młodsi – walczymy z kaczyzmem i dziaderstwem, dążymy do odbudowania praworządności i demokracji.”

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

https://youtu.be/LfdsGdKdkWg