Industriada: Technika – to Was zaskoczy!

Industriada na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Przed nami jej kolejna edycja, na którą serdecznie zapraszamy! Moc wydarzeń czeka na Państwa w gliwickiej Radiostacji oraz Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.

Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129). Drewno od wieków miało i wciąż ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Kiedyś było podstawowym budulcem domów, kościołów i obiektów użyteczności publicznej. Z czasem dopiero wyparł je kamień, cegła, beton, a następnie nowocześniejsze materiały. Drewno wykorzystywane było i nadal jest w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, rzemiośle i sztuce. To podstawowy materiał w pracy stolarzy i cieśli. Jest też wdzięcznym tworzywem dla artystów oraz rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne, meble i ozdoby z drewna. Warto zauważyć, że drewno jest materiałem naturalnym, który można przetwarzać bez szkody dla środowiska. Wykład stanowiący część tegorocznej Industriady w gliwickiej Radiostacji przybliży nam spojrzenie architekta na dwudziestowieczne budowle z drewna. Przyjrzymy się także historii powstania wieży Radiostacji i zobaczymy unikalne fotografie z tamtego okresu. W trakcie pokazów i warsztatów „W krainie osikowych wiórków” dzieci dowiedzą się jak twórczo można wykorzystać wióry z osikowego łyka do tworzenia koszyków i dekoracyjnych kwiatów. Zapraszamy również do indywidualnego zwiedzania budynku nadajnika Radiostacji oraz przyjrzeniu się dawnym urządzeniom nadawczym.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37). Wydarzenia przygotowane w ramach Industriady w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego pozwolą na praktyczne poznanie wybranych, dawnych technik artystycznych. Niektóre z nich znane i stosowane były przez artystów, fotografów i rzemieślników od wieków, a nawet tysięcy lat. Węgiel drzewny jako materiał używany był już w czasach prehistorycznych, ale popularny stał się w czasach nowożytnych i był wykorzystywany przy tworzeniu portretów, szkiców i podmalówek do obrazów. Uczestnicy warsztatów Szkice węglem – portretować będą Joannę Schaffgotsch – XIX wieczną damę, która opowie im historię swojego życia. Linoryt, który powstał w XIX w. to technika graficzna. Z metodą powstawania linorytu będzie się można zapoznać praktycznie podczas warsztatów tworzenia industrialnych toreb. Uczestnicy wykonają matryce z motywami kół zębatych oraz skamielin liści paproci czy muszli i odbiją je na torbie, którą będą mogli wziąć z sobą. Cyjanotypia jest jedną z najstarszych technik fotograficznych – powstała w XIX w. Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poczują klimat dawnego zakładu fotograficznego i w ciemni samodzielnie wykonają odbitki na papierze akwarelowym. Podczas oprowadzania z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…” zwiedzający poznają dawne techniki odlewnicze, które używane są do dzisiaj. Mowa będzie o metodzie piaskowej, metodzie na wosk tracony oraz metodzie odlewnia w sztuczkach. Jak zawsze będzie tez można indywidualnie zapoznać się z wystawą „Słusznie słyną dziś Gliwice” i obejrzeć specjalnie przygotowane filmy poświęcone technikom odlewniczym. Podczas warsztatów plastycznych Sztuka na plakietach nie zabraknie gipsowych modeli żeliwnych odlewów, które uczestnicy będą malować farbami według własnej wizji artystycznej.

Radiostacja:

12.00 – 17.00 – W krainie osikowych wiórków – warsztaty i pokazy obok budynku Radiostacji

12.00 – 12.45 oraz  15.00 -15.45 – wykład: Czy tylko Radiostacja? Interesujące konstrukcje drewnie pierwszej połowy XX wieku

Prowadzenie: dr arch. Adam Bednarski

13.00 – 18.00 – Zwiedzanie indywidualne budynku nadajnika Radiostacji (poza godzinami wykładów)

OOA:
12.00 – 12.30, 16.00 – 16.30 – Jak powstają odlewy artystyczne? – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej
12.00-14.00 – Linoryt na tkaninie – warsztaty nadruku na torbie  
15.00-17.00 – Szkice węglem: portret śląskiej damy – warsztaty plastyczne
12.00 – 18.00 – Cyjanotypia – warsztaty fotograficzne
12.30 – 17.30 – Sztuka na plakietach – warsztaty plastyczne
13.00 – 18.00 – Wystawa stała Słusznie słyną dziś Gliwice – zwiedzanie indywidualne (poza godzinami oprowadzań z przewodnikiem)

***

Uczestnicy wydarzeń w Radiostacji i OOA zobowiązani są do założenia środków ochrony ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dystansu społecznego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny, obowiązują limity osób (związane z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa Sars Cov 2)

Źródło: Informacja prasowa Muzeum w Gliwicach

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama