Gliwiczanie pokazują swój widok z okna. Od dziś wystawa w Stacji Artystycznej Rynek

– Tytułowy „widok z okna” to symbolicznie zielone miejsca Gliwic do których mamy blisko, które cieszą nasze oczy na codziennych spacerach, do których udajemy się wypocząć i o które jesteśmy skłonni walczyć dla ich zachowania – mówi kurator wystawy Jolanta Zygmunt-Więzik – Dzięki siedmiu autorom 25 fotografii: Wojciechowi Kostowskiemu, Jolancie Zygmunt-Więzik, Blance Czekalskiej, Gabrieli Szewiole, Piotrowi Czekalskiemu, Marcinowi Baranowskiemu i Przemysławowi Wiktorczykowi oraz malarce Elżbiecie Porańskiej będziemy mogli w galerii Stacji Artystycznej Rynek (Gliwice, Rynek 4-5) przespacerować się po urokliwych, zielonych, często dziewiczych, terenach naszego miasta, mniej lub bardziej znanych. m.in. Wilczych Dołach, Łabędach, Ligocie Zabrskiej. Jedno jest pewne to tereny warte zobaczenia i zachowania dla mieszkańców Gliwic.

Będzie możliwość zakupu prac fotograficznych prezentowanych na wystawie w formie płócien formatu 40×60 cm i 100×70 cm na specjalnych internetowych aukcjach a wpływy zasilą fundusze na ratowanie zielonych miejsc Gliwic. Malarka Elżbieta Porańska przekazała na aukcję swój najokazalszy i największy obraz z kolekcji.Na otwarciu wystawy kilka słów powie dla nas Aleksander Krajewski – architekt, aktywista z Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Wojciech Kostowski, pedagog akademicki, członek Stowarzyszenie Zdrowe Miasto i Inicjatywy Ratujmy Wilcze Doły a całość poprowadzi Wojtek Nurek.Pozytywny i integracyjny charakter wydarzenia podkreśli występ chóru Klaster oraz niesamowite wydarzenie jakim będzie budowanie na rynku gliwickim przez mieszkańców Wielkiego Serca z małych fotografii formatu 10×15 cm przedstawiających zielone miejsca Gliwic.

– To jeszcze nie wszystko. Udostępnimy na rynku gliwickim duży stelaż na którym będzie można przypinać swoje fotografie zielonych Gliwic. – dodaje Jolanta Zygmunt-Więzik – Fotografie te (koniecznie format 10×15 cm) można też dostarczyć do Stacji Artystycznej Rynek w godzinach jej urzędowania 8:00-16:00 od 27.09-02.09.2021 lub wysłać serwisem wetransfer na e-mail [email protected] do 01.09.2021 do godziny 21:00.

Start wernisażu 03.09.2021 o godzinie 19:00, otwarcie, wykład oraz występ chóru będzie miał miejsce na płycie rynku gliwickiego tuż przed wejściem do galerii, następnie goście zostaną zaproszeni do galerii na piętrze na zwiedzanie wystawy. W ramach wystawy, 08.09.2021 (środa) o godz. 17:00, odbędą się w galerii SAR bezpłatne 3-godzinne warsztaty malarskie pt. „Mój widok z okna” skierowane do każdego, kto chciałby sprawdzić się w roli malarza, tak dzieci, jak i dorosłych. Poprowadzi je malarka Elżbieta Porańska. Głównym tematem jest widok z okna, a ściślej zielone elementy krajobrazu Gliwic (drzewa, kwiaty, trawy). Uczestnicy będą malować przy użyciu narzędzi tradycyjnych oraz różnych przedmiotów domowego użytku. Każdy otrzyma narzędzia, farby, dokładne instrukcje i pomoc przy tworzeniu swojego obrazu i będzie mógł zabrać swoje dzieło do domu. Będzie też możliwość zaprezentowania tych prac na finisażu wystawy 14.09.2021. Uczestnictwo w warsztatach wymaga wcześniejszego imiennego zgłoszenia w Stacji Artystycznej Rynek ponieważ ilość miejsc jest ograniczona (16 miejsc).

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama