Bramki na autostradzie znikną z Gliwic, ale jest “ale”

To już jest pewne od 1 grudnia 2021 roku bramki znikną z autostrady A4 w Gliwicach. To dobra wiadomość dla kierowców. Zła – to ta, że nie oznacza to bezpłatnego przejazdu do Wrocławia.

Na odcinku Wrocław-Sośnica zostanie wprowadzona nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu „free-flow”. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów na autostradzie oraz poprawi komfort kierowców. Rząd tym samym chce zwiększyć przepustowość i ograniczyć zatory na państwowych autostradach płatnych. 

Nowy sposób poboru opłaty za przejazd autostradą będzie działać w ramach Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej – e-TOLL.

e-TOLL zastąpi aktualnie działający system viaTOLL. Kierowcy będą mogli kupić bilet autostradowy online lub w formie wydrukowanego biletu np. na stacji paliw czy w kiosku, po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. Możliwe jest również rozliczenie przejazdu na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu e-TOLL. Kierowca będzie musiał jedynie zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL

Chcemy, aby możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL została, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu e-TOLL dla pojazdów ciężkich, czyli już w czerwcu 2021 r. – informuje wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

A co z kierowcami, którzy będą chcieli jechać “na gapę” ? Podstawowym elementem kontroli opłacania przejazdów będą kamery służące do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Niewniesienie opłaty za przejazd autostradą będzie skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej. Prowadzona będzie również  kontrola drogowa przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz uzupełniająco funkcjonariuszy Policji i inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku opłaty za przejazd, kierujący otrzyma mandat.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama