W Gliwicach powstanie 90 stacji ładowania pojazdów elektrycznych

0
283

Zielone tablice rejestracyjne samochodów to nowość na polskich ulicach. Jednak co raz częściej możemy je spotkać. Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są wyłącznie dla właścicieli aut elektrycznych i z napędem wodorowym. W Gliwicach aktualnie 56 pojazdów jeździ na zielonych tablicach. Wprowadzono je w styczniu 2020 roku i zastępują mało widoczne naklejki na szybie. Jednak by zakup samochodu miał sens potrzeba infrastruktury miejskiej pozwalającej na ładowanie pojazdów, a tej w Gliwicach brakuje. 

Wg informacji podanych na sesji rady miasta w całym mieście znajduje się 10 punktów ładowania pojazdów, a wg przepisów ustawy musi być ich 100.

Ładowarki umiejscowione są w czterech lokalizacjach m.in przy dworcu PKP i Parku Handlowym Arena. Zezwolenie na budowę mają również dwa salony samochodowe, jednak nie ma pewności czy one powstaną. 

Radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę. Ładowarki do pojazdów elektrycznych miałyby się pojawić m.in przy skwerze Doncaster, placu Krakowskim, Skwerze Nacka, Sądzie Okręgowym i Radiostacji. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych brakujące punkty muszą powstać do 31 marca 2021 roku.