W Gliwicach powstał symulator do badań na komórkach nowotworowych

Mikroukład do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach, to specjalnie zaprojektowany układ, który pozwala na prowadzenie długotrwałych hodowli komórkowych. Dostarcza komórkom substancji odżywczych z wykorzystaniem znanego powszechnie zjawiska dyfuzji, co daje to możliwość bezpiecznego sprawdzania, jak różne substancje oddziałują na organizm, a co szczególnie istotne – także na komórki nowotworowe.

Pozwala to na imitowanie procesów zachodzących w ludzkim organizmie i wykorzystywanie ich np. do testowania działania leków na nowotwory. Dzięki temu jest możliwe ograniczanie testów bezpośrednio na żywych organizmach. Urządzenie będzie można wykorzystywać m.in. w ośrodkach naukowych i medycznych zajmujących się tego rodzaju badaniami. Jak mówi jeden z autorów wynalazku, prof. Sebastian Student, dyrektor Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej – Obecnie medycyna nie może istnieć bez inżynierii biomedycznej, czyli aspektów technicznych. Jako inżynierowie zajmujący się biotechnologiami, możemy dostarczać m.in. technik precyzyjnej oceny różnych parametrów, odwzorować procesy zachodzące w komórkach. Szczególnie mocnym obszarem techniki medycznej jest bioinformatyka. Jeśli chodzi o sam projekt symulatora mikroukładu do hodowli sferoidów komórkowych w hydrożelach, to znajdzie on zastosowanie zwłaszcza w pierwszych fazach badań nad lekami, kiedy unika się sprawdzania skuteczności działania substancji na żywych organizmach. Do tego posłuży nasze rozwiązanie.

Nad projektem pracował zespół badawczy w składzie: dr hab. inż. Sebastian Student prof. PŚ, dr hab. inż. Ilona Wandzik prof. PŚ, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski prof. PŚ, dr inż. Małgorzata Milewska, dr inż. Kazimierz Gut, dr inż. Maria Gracka.

Kamery IMPERIUM

Reklama